W środę, 3 marca startują próbne matury

02.03.2021   Autor: Artur Maras
1536---94
Tegoroczni abiturienci będą je pisać stacjonarnie w szkołach, ale z zachowaniem reżimu sanitarnego. Na początek egzamin pisemny z języka polskiego.

Próbne matury organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną są dla uczniów dobrowolne. Dla maturzystów to jednak świetna okazja do sprawdzenia się przed właściwym egzaminem dojrzałości.

- Powtarzam sobie materiał na zasadzie przeczytać coś, obejrzeć jakiś film z powtórzeniami. Staram się do tego w miarę na luzie podejść, bo nie jest to jeszcze ta właściwa matura, tylko matura, która ma pokazać mi jak to ma mniej więcej wyglądać - mówi Bartosz Sytek, uczeń I LO im. św. Barbary w Chodzieży. 

A także pokazać jaki zakres materiału uczeń już opanował, a nad którym musi jeszcze samodzielnie popracować.

- Dużo materiału powtarzam ze starych podręczników, z jakichś repetytoriów, zeszytów i jest to trudne, bo tego materiału jest bardzo dużo - dodaje Olga Kruszka, uczennica I LO im. św. Barbary w Chodzieży. 

Choć i tak mniej niż zwykle. W tym roku, matury będą przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Zakres materiału został więc okrojony. Ze względu na trwającą epidemię, nie będzie także matur ustnych. Te próbne zaczną się w środę.

- To też jest taki sposób na sprawdzenie dojrzałości. Jeżeli uczeń ma świadomość, wie po co się uczyć, wie w jaki sposób się uczyć, jakie wykorzystywać do tego narzędzia, jak zarządzać czasem, jeżeli ma taką świadomość to da sobie radę - tłumaczy Katarzyna Włodkowska, nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół im. S. Staszica w Pile.
W opustoszałych dotąd szkolnych murach – uczniowie szkół średnich uczą się zdalnie od jesieni - przygotowania do próbnych matur idą pełna parą.- Oczywiście z wielką radością, że nareszcie będziemy mieć w murach szkoły uczniów. Zaczęliśmy oczywiście od zasad bezpieczeństwa - zapewnia Regina Nalepa, dyrektor I LO im. św. Barbary w Chodzieży.

Te zostały opracowane na podstawie wytycznych, które zostały przekazane nam przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, GiS i CKE. Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, uczniowie mają zachować co najmniej 1,5 m odstęp. Muszą mieć także zakryte usta i nos do momentu zajęcia miejsca w ławce. Każdy uczeń ma również korzystać z własnych przyborów. W I LO w Pile egzaminy rozpoczną się w czwartek próbną maturą z matematyki. Zgłosiła się do niej niemal 100 uczniów. 

- Przedmioty, które uczniowie będą teraz zdawali na maturze próbnej zostały wybrane wspólnie, tj. z matematyki, biologii, chemii oraz geografii. Pozostałe przedmioty, tutaj została podjęta wspólna decyzja, że zrealizujemy to właśnie na zasadzie konsultacji - wyjaśnia Angelika Zygmunt, dyrektor I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile.

W trakcie których arkusze egzaminacyjne będą omawiane z nauczycielem online. Próbne matury potrwają do 16 marca. Właściwy egzamin ma odbyć się w maju.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group