Wkrótce kolejna księżycowa misja pod patronatem ministerstwa zdrowia

03.02.2021   Autor: AK
1762---313
W połowie lutego rozpocznie się druga analogowa misja kosmiczna. Pierwszą naukowcy zakończyli w minioną sobotę. Astronauci, po dwóch tygodniach całkowitej izolacji opuścili bazę na pilskim lotnisku. Symulowali pobyt na Księżycu.

Pierwszy powiew mroźnego powietrza od dwóch tygodni. To na analogowych astronautach zrobiło spore wrażenie. Przez ten czas pięcioosobowa załoga była zdana tylko na siebie.

- Cała załoga miała naprawdę wysokie kwalifikacje, są profesjonalistami, więc nie miałem z nimi żadnego problemu przez te dwa tygodnie, więc myślę, że zrealizowaliśmy plan tej misji - zapewnia Lef Karaginnis, komandor wyprawy. 

A plan był taki, by badać wpływ izolacji na mózg człowieka.  

- Izolacja sama w sobie wpływa na nasz mózg, na to jak się czujemy, na naszą sprawność fizyczną, a poza tym, że wszyscy astronauci są izolowani, też dieta i warunki w jakich przebywają ma bardzo duży na nich wpływ - tłumaczy Barbara Gronwald, stomatolog - Pomorski Uniwersytet Medyczny.  

Także dieta złożona tylko i wyłącznie z liofilizowanej żywności oraz ograniczona ilość wody, miała wpływ na wydzielanie się śliny i powstawanie aft w ustach. Nie bez wpływu na zachowania załogi była też ograniczona przestrzeń, na której musieli funkcjonować.- Sprawdzałam jak przestrzeń oddziałuje na izolację i odwrotnie, czyli to co się z nami dzieje gdy jesteśmy zamknięci, a szczególnie w sześć osób, w tak małej przestrzeni. Ile przestrzeni będziemy potrzebować do swoich prywatnych aktywności, ile przestrzeni możemy dzielić z innymi, żeby się w tej przestrzeni dobrze czuć - mówi Wiktoria Dziaduła, architekt – Politechnika Śląska. 
Analogowych astronautów podczas Panda mission, czyli PANDemic Analog Mission obserwował zespołów neurologów i psychologów. Przed i po misji mieli badania mózgu tomografem komputerowym.

GALERIA ZDJĘĆ Z ZAKOŃCZONEJ MISJI NA KSIĘŻYCU 

- Te badanie, które robiliśmy dla kosmosu, dla nas było oczywiste, że możemy je teraz powtórzyć i zebrać więcej danych, ale możemy je też przetłumaczyć, dla szerokiej publiki dla wszystkich, bo wiemy, że one mogą się przydać w czasach pandemii, badania jak kwarantanna wpływa na nasz mózg, czy izolacja wpływa na nasze zachowanie - wyjaśnia Leszek Orzechowski, szef placówki badawczej Lunares. 

Na zachowanie miała wpływ też doba księżycowa. Naukowcy pobudkę mieli o 7.00 rano, a dzień kończył się dopiero o 23.00. Mieli też kosmiczne zadania do wykonania, jak choćby pozbieranie próbek z powierzchni Księżyca i testowanie kosmicznego łazika.

- Łazik na Księżycu głównie ma cel przewożenie materiałów, zbieranie próbek, ale i także i penetracji terenu, czyli możemy wysłać łazik żeby objechał jakiś teren - tłumaczy Piotr Skonieczka, inżynier oprogramowania. 

Kolejna misja już w połowie lutego. Wszystkie badania odbywają się pod patronatem ministerstwa zdrowia.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group