Pierwsza księżycowa misja w tym roku zakończona

30.01.2021   Autor: Redakcja
212---36
Pierwsza w tym roku stacjonarna misja na Księżyc zakończyła się dziś o godz. 11.00. Po dwóch tygodniach izolacji analogowi astronauci otworzyli drzwi swojej bazy na pilskim lotnisku. 

W bazie Lunares zakończyła się misja PANDA (PANDemic Analog Mission). Tym razem badania prowadzone przez analogowych astronautów były prowadzone pod patronatem ministerstwa zdrowia. Naukowcy badają wpływ izolacji na mózg ludzi. Wyniki pomogą zrozumieć zmiany jakie w organizmie zachodzą podczas kwarantanny, jaką wielu z nasz przeszło podczas pandemii koronawirusa. 
Astronautom podczas tej misji najbardziej brakowało... kawy i normalnego jedzenia. Podczas tych dwóch tygodni mogli jeść tylko żywność liofilizowaną - taką, jaką zabierają na statek prawdziwi kosmonauci. Z rodziną, czy z przyjaciółmi mogli się kontaktować wysyłając jedynie wiadomości tekstowe. Także ich dzień księżycowy był dłuższy niż ziemski, więc czasem narzekali na brak snu. 

Kolejna misja już w połowie lutego. A więcej na temat tej pierwszej w poniedziałkowym wydaniu Informacji o godz. 18.00 na antenie TV ASTA. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group