Do kiedy potrwa zimowa aura?

14.01.2021   Autor: Artur Maras
1510---307
Zima zaskoczyła drogowców? Spadł śnieg i znacznie pogorszyły się warunki na drogach. Choć temperatury nadal utrzymują się w granicach zera, to już pod koniec tygodnie zrobi się naprawdę mroźnie. W nocy z niedzieli na poniedziałek temperatura spadnie nawet do - 12 stopni.

Sypnęło śniegiem i do akcji wkroczyli drogowcy.

- Ulice są pługowane, jeżeli występuje duży opad oraz posypywane solą. Chodniki analogicznie i posypywane piaskiem, z uwagi na to iż sól może niszczyć obuwie - tłumaczy Miron Tadych, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Pile. 

Straż Miejska przypomina, że obowiązek odśnieżania dotyczy także prywatnych posesji. Za nieodśnieżanie grozi 100 złotowy mandat. To jednak nie wszystko.

- Osoba, która została poszkodowana zawsze może z powództwa cywilnego wystąpić do właściciela danej nieruchomości i do fragmentu chodnika na którym nastąpiło jakieś uszkodzenie ciała o odszkodowanie - przestrzega Wojciech Nosek, komendant Straży Miejskiej w Pile. Trudne warunki panujące od kilku dni na drogach wpłynęły na większą ostrożność kierowców.

- Ci widocznie zwolnili, co odzwierciedlają też policyjne statystyki. W ubiegłym roku w pierwszych dwunastu dniach stycznia, odnotowaliśmy 37 zdarzeń drogowych, w tym roku mamy ich mniej, bo 28. Są to głównie kolizje w tym 5 kolizji parkingowych. Apelujemy w dalszym ciągu o to, aby zawsze odpowiednio przygotować swój pojazd do jazdy - mówi mł. asp. Jędrzej Panglisz, rzecznik prasowy pilskiej policji. 
Czyli zadbać o jego sprawność techniczną oraz brać pod uwagę to, że pokonanie trasy będzie trwało dłużej niż zwykle.

- Musimy auto odśnieżyć przed podróżą. Jak już wyjedziemy na drogę to pamiętajmy także o tym, żeby nasza jazda była bardziej płynna, żebyśmy nie wykonywali gwałtownych skrętów oraz gwałtownych hamowań, żebyśmy zachowywali bezpieczny odstęp od poprzedzających pojazdów - tłumaczy Radosław Kujawa, Nauka Jazdy Q-Java. 

To, że w połowie stycznia występują opady śniegu i temperatury spadają grubo poniżej zera, szczególnie w nocy, to nic nadzwyczajnego o tej porze roku – przekonują meteorolodzy. Z takimi zjawiskami musimy liczyć się także w naszym regionie.

- U nas najniższe temperatury jakie pojawią się w tym tygodniu to w nocy z niedzieli na poniedziałek temperatura spadnie poniżej -10, -12 miejscami -15, a w dzień w sobotę i niedzielę około -5, -4, także naprawdę nie są to bardzo duże mrozy ale będą - informuje Patrycja Jankowska, prezenterka pogody w TV ASTA. 

Taka zimowa aura utrzyma się najprawdopodobniej do przyszłego tygodnia. W poniedziałek termometry mają już pokazywać 3 kreski powyżej zera.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group