Asta Video Fest

Ruszą wypłaty z Wielkopolskiej Tarczy Antykryzysowej

19.11.2020   Autor: Michał Kępiński
1080---198
Audyt zlecony w sprawie konkursu nie wykazał śladów ingerencji, które naruszyłyby uczciwość układania listy – tak o wynikach kontroli dotyczącej sposobu przeprowadzenia konkursu na granty pochodzące z Wielkopolskiej Tarczy Antykryzysowej mówił podczas środowej konferencji marszałek Marek Woźniak. Pieniądze do przedsiębiorców powinny zacząć trafiać z początkiem grudnia.

Naszym oczekiwaniem wobec audytorów było odpowiedzenie właściwie na trzy zasadnicze pytania. Po pierwsze, czy system umożliwiał wnioskodawcom złożenie wniosków. Drugie pytanie, które padło z naszej strony, to czy system nie zawierał mechanizmów preferujących określoną kategorię wniosków, czyli nie był tak przygotowany, żeby pewna grupa dostała się na listę innymi drzwiami i trzecie pytanie, czy system nie zawierał elementów, które czyniły go podatnym na zewnętrzne ingerencje w proces kwalifikacji wniosków - mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.  

Nabór wniosków o grant dla przedsiębiorców, którzy najbardziej ucierpieli finansowo w wyniku pandemii koronawirusa odbył się w sierpniu. Do rozdysponowania było 95 mln złotych. Pula została wyczerpana w niecałą minutę od uruchomienia procedur naboru. To rozjuszyło wielu wnioskodawców, w tym także z północnej Wielkopolski.
Marszałek województwa, który był dysponentem środków zlecił kontrolę, a sprawą zainteresowali się także agenci CBA, inspektorzy NIK i prokuratorzy. Tamte postępowania cały czas trwają. Audyt na zlecenie urzędu marszałkowskiego przeprowadziło Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

W środę przedstawiono jego wyniki. Z ustaleń wynika, że tylko w 7 przypadkach zostały użyte tak zwane boty, czyli programy komputerowe, a kilkadziesiąt wniosków pochodziło z jednego adresu IP. To, zdaniem marszałka, nie naruszyło uczciwości układania listy przedsiębiorców, którzy otrzymają wsparcie.

Urząd publikuje w internecie wykaz wniosków uszeregowanych według momentu zarejestrowania ich przez system. Łącznie wsparcie dostanie 2856 przedsiębiorców. Teraz Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozpocznie mailowe wysyłanie firmom, które zdobyły grant, umów wraz z załącznikami lub prośbą o wyjaśnienia.

Wypłata środków ma nastąpić w ciągu 14 dni od doręczenia kompletu dokumentów. Pieniądze na konta przedsiębiorców powinny trafić na początku grudnia.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group