Osocze potrzebne od zaraz

15.11.2020   Autor: Artur Maras
1319---20
Pilski i chodzieski samorząd pomogą przy pozyskiwaniu osocza od ozdrowieńców. Może ono uratować życie najciężej chorych na COVID-19. Niestety jest go wciąż za mało. Nie pomaga w tym to, że najbliższy punkt pobrań mieści się w Poznaniu. Dlatego samorządy proponują m.in. pokrycie kosztów transportu do stolicy Wielkopolski.


Osocze osób, które przeszły COVID-19 zawiera przeciwciała, które mogą wspomóc leczenie tych, którzy ciężko przechodzą zakażenie koronawirusem.

- Jest to jedna z niewielu terapii, które możemy chory zaoferować, natomiast w obecnej sytuacji epidemicznej gdzie tracimy bardzo dużo pacjentów, może to jednym słowem uratować komuś życiem - tłumaczy lek. med. Elżbieta Czechowska, internista.



Dla części pacjentów to lek ostatniej szansy mogący uchronić ich przed podłączeniem do respiratora. Niestety tego cennego płynu wciąż jest za mało. Pobieranie osocza nie różni się wiele od pobrania krwi i jest bezbolesne.

- I później podawane pacjentowi w formie takiej żółtej kroplówki. Osocze jest w tej chwili bardzo deficytowym lekiem, jest tak potrzebne, jest tak wielu chorych, że rozchodzi się na pniu - mówi lek. med. Elżbieta Czechowska.
Niestety jego oddawanie jest utrudnione. Na przeszkodzie stoi odległość. Najbliżej, osocze można oddać w Poznaniu. Wszystko przez specjalistyczny sprzęt potrzebny do tej procedury. Wiele osób nie wie także czy kwalifikuje się do oddania osocza. Dlatego prezydent Piły nawiązał współprace z Ars Medicalem. W szpitalu chętni ozdrowieńcy przejdą wstępną kwalifikację.

- Będziemy mieć pewność, że te osoby skutecznie pojadą do Poznania tzn. nie tylko dojadą ale także będzie od nich pobrane to osocze. Zorganizujemy miejski transport. RCK podstawi swojego busa tak żeby można było tych naszych darczyńców zawieźć i odwieźć - zapewnia Piotr Głowski, prezydent Piły.

Prezydent zapowiada także, że w ramach podziękowania darczyńcy osocza mogą liczyć w przyszłości na zniżki do miejskich instytucji kultury, czy na basen. Podobne rozwiązanie proponuje burmistrz Chodzieży.

- Mamy już pierwsze zgłoszenia. Staramy się zrobić to w ten sposób aby ta grupa z Chodzieży pojechała w jednym terminie, w jednym terminie miała pobrane osocze. Kontaktujemy się z Centrum Krwiodawstwa w Poznaniu aby tam też umówili naszych chodzieskich pacjentów na taką wspólną wizytę - mówi Jacek Gursz, burmistrz Chodzieży.

Chętni do oddania osocza ozdrowieńcy z terenu powiatu chodzieskiego w pierwszej kolejności muszą zgłosić się telefonicznie do miejskiego magistratu.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group