Od soboty darmowa komunikacja na cmentarz

29.10.2020   Autor: Artur Maras
1241---15
1 listopada za pasem. Rząd nie planuje póki co ze względu na epidemię zamknięcia nekropoli w tym czasie. Święto zmarłych w tym roku będzie miało jednak zupełnie inny przebieg niż dotychczas.

Na pilskim cmentarzu widać już wzmożony ruch. W tym roku duchowni nie odprawią tutaj nabożeństwa, tak jak na innych nekropoliach w regionie. Takie zalecenie wydał biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Edward Dajczak.

- Trzeba wziąć pod uwagę obostrzenia sanitarne w związku także z uroczystościami Wszystkich Świętych. Rezygnujemy z tradycyjnych Mszy Świętych na cmentarzach i papież Franciszek wychodzi nam naprzeciw ponieważ, możliwość tego odpustu zupełnego rozszerzył na cały listopad -wyjasnia ks. Wojciech Parfianowicz, rzecznik diecezji koszaliński-kołobrzeskiejPrezydent Piły apeluje z kolei o to, aby w tym szczególnym okresie rozłożyć w czasie wizyty na cmentarzach.

- Które będziecie odwiedzać, na najbliższe nawet dwa tygodnie. Da to okazję do tego żebyśmy jak najrzadziej spotykali się osobiście czy to na samym cmentarzu czy w środkach komunikacji miejskiej - mówi Piotr Głowski, prezydent Piły
Ta jednak nadal będzie kursować na pilską nekropolię zgodnie z rozkładem. MZK uruchomi także bezpłatną linię specjalną. Ta ruszy już od soboty. Zgodnie z odgórnymi wytycznymi autobusem może kursować nie więcej niż 30 osób.

- Będziemy oczywiście dbać o to, żeby autobusy nie były przepełnione, żeby został zachowany dystans społeczny i żeby pasażerowie mieli też maseczki. Godziny od 9 do 18 tego 31 października a 1 od 8 do 18 a więc zachęcam do rozłożenia w czasie odwiedzania grobów w te dni - wyjaśnia Tadeusz Majewski, prezes MZK Piła

Jak co roku ruch wokół cmentarza będzie jednokierunkowy, od ul. Motylewskiej do ul. Przemysłowej. Podobnie będzie w Wałczu. Tam ruch wokół cmentarza komunalnego będzie odbywać w jednym kierunku od drogi krajowej nr 10 do ulicy Podleśnej. Zakład Komunikacji Miejskiej uruchomi także 31 października i 1 listopada dodatkowe linie specjalne na wałeckie cmentarze. Złotów uruchomił linię specjalną od środy. 

- Zaczynają autobusy w granicach ul. Jastrowskiej. Przystanki i autobusy są specjalnie oznakowane. Można je łatwo rozpoznać. W dniu 1 listopada będzie kurs praktycznie co 15 minut. W tej chwili, dzisiaj, wczoraj i w następne dni co godzinę - wymienia Adam Pulit, burmistrz Złotowa

Ze specjalnej komunikacji na cmentarze rezygnuje w tym roku Chodzież.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group