Trwa budowa mieszkań komunalnych w Pile

14.10.2020   Autor: Artur Maras
1737---370
W Pile powstają nowe mieszkania komunalne. Towarzystwo Budownictwa Społecznego buduje blok przy ulicy Andersa. Swoje "M" znajdzie tam 36 rodzin. Wiele jednak czeka w długiej kolejce. 

Lista oczekujących na mieszkanie komunalne jest długa. Jedną z takich osób jest Mariola Pietreniak. Kobieta przez wiele lat radziła sobie w życiu nie najgorzej. Miała swoją działalność, która dobrze prosperowała. Pracę godziła z wychowywaniem trójki dzieci i prowadzeniem domu. Pieniędzy nie brakowało. Do czasu. Gdy to alkohol w jej życiu stał się najważniejszy. Kobieta stoczyła się na dno i została bez dachu nad głową.

- Strasznie było się podnieść, to wie chyba tylko alkoholik... -  mówi Mariola Pietreniak. 

Kilka lat mieszkała w Monarze. Nie pije od 7 lat. Pomagała w socjalnej spółdzielni, skończyła policealną szkołę, pracowała, wynajmowała mieszkanie. Jednym słowem stanęła na nogi. Niestety w jej życiu pojawiła się choroba.

- Teraz jestem osobą schorowaną z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Przeszłam operację kręgosłupa. Do ośrodka wsparcia poszłam tylko z tego względu, że potrzebowałam operacji, a nie mogłam przejść już 20 metrów - opowiada Mariola Pietreniak, oczekująca na mieszkanie komunalne. 

Kobieta apeluje do prezydenta Piły o pomoc w przydziale mieszkania komunalnego. Chce być samodzielna. Rocznie takich próśb do pilskiego urzędu trafia nawet kilkadziesiąt. Aby choć częściowo zaspokoić zapotrzebowanie na mieszkania komunalne miasto buduje nowe.Od 2011 roku dzięki współpracy z pilskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego i Bankiem Gospodarstwa Krajowego powstało ich niemal tysiąc. To jednak nadal kropla w morzu potrzeb. Teraz TBS buduje kolejny blok przy przy ul. Andersa. Koszt to ponad 7 mln złotych. Niemal połowa to bezzwrotne dofinansowanie z BGK. Mieszkania będą wykończone pod klucz.
- 36 mieszkań, prawie 1600 m kw. Mieszkania są różne w wielkości od 32 metrów, dwupokojowe do mieszkań prawie 58 metrowych, to są trzypokojowe mieszkania - wymienia Remigiusz Dekarli, prezes Pilskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. 

Te mają być oddane nowym lokatorom w czerwcu. Wykonawca nie przewiduje opóźnienia. Robotnicy montują już dach.

- Jedyny problem jaki my widzimy jako wykonawcy to problem z dostawami. Pandemia spowodowała, że wiele firm zaprzestało produkcji lub wstrzymało transporty, dostawy. I to jest jedyny problem z dostępnością materiału, ale radzimy sobie - zapewnia Leszek Kazimierczak, dyrektor firmy Thermbau. 

W pierwszej kolejności nowe mieszkania komunalne trafią do osób z wyburzanych kamienic, o ile regularnie opłacały czynsz, młodych, poszukiwanych na lokalnym rynku pracy czy niepełnosprawnych.

- Kolejna grupa to osoby, które potrzebują pomocy ze względu na swoje niepełnosprawności. W jednym z tych budynków, zamieszkali ludzie, którzy do tej pory mieszkali bardzo wysoko, w budynku bez windy, właściwie byli uwięzieni w swoim mieszkaniu - mówi Piotr Głowski, prezydent Piły. 

W czerwcu TBS zacznie budować obok drugi bliźniaczy blok. Budowa ma potrwać dwa lata. Będzie to ostatni budynek wielorodzinny na tym osiedlu. Potem kolejne mieszkania komunalne miałyby powstawać przy ul. Budowlanych i Kujawskiej.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group