Pięć placów zabaw zniknie całkowicie?

11.08.2020   Autor: Magdalena Lach
1248---221
W Wałczu znikają place zabaw? Jeden już został zlikwidowany, a taki sam los czeka jeszcze cztery…

- Tu były huśtawki, tu była fajna zjeżdżalnia- pokazuje mieszkanka Wałcza. 

Teraz tego nie ma. Plac zabaw na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i 1-go Maja w Wałczu został zlikwidowany.

- Był porządek, dzieci po sobie sprzątały, dbałyśmy o ten plac. Także nie rozumiemy, dlaczego tak się stało - mówi Magdalena Kondaj z Wałcza. 

To nie jedyny plac zabaw, który zniknął lub zniknie w najbliższym czasie. Do likwidacji przeznaczono 5 takich miejsc w Wałczu. Decyzję o tym podjął burmistrz.

- Mamy kilka takich miejsc, w których urządzenia nie nadawały się do dalszej eksploatacji i te urządzenia zostały zlikwidowane dla bezpieczeństwa przede wszystkim dzieci - zapewnia Adam Biernacki, wiceburmistrz Wałcza. 

Place nie spełniały norm. Do nich należą m. in. bezpieczna nawierzchnia, ogrodzenie oraz sprawne technicznie urządzenia. Trudno jednak z taką argumentacją dotrzeć do użytkowników placów.

- Bez placu to nudy są, nie ma co robić. To był nasz najbliższy plac, do którego mogliśmy chodzić, dużo dzieci było. Bardzo fajnie było - mówi Aleksander. 

- Tutaj zawsze mama nas miała na oku, jak wychodziliśmy. Było tak fajnie, zawsze się mogliśmy pobawić. A teraz nie ma nawet na czym się pobawić - dodaje Aleksandra. 

Na modernizację placów zabaw Rada Miasta przeznaczyła w tym roku zaledwie 150 tysięcy zł. To o wiele za mało. A przepisy dotyczące bezpieczeństwa są jasne. Albo coś spełnia normy, albo nie. A jeśli nie – trzeba to zamknąć.

- Rozumiem, że są wytyczne i ja tego nie neguję. Ja neguję sam sposób załatwienia sprawy. Nie sztuką jest plac zabaw zlikwidować, bo to możemy zawsze zrobić - twierdzi Piotr Romanowski, radny Rady Miasta Wałcz.

Radny zebrał podpisy mieszkańców pod apelem do burmistrza, by nie likwidował, a naprawiał urządzenia do zabawy. Do tego jednak potrzebne są pieniądze.

- Rada Miasta zamierza przeznaczyć kolejne środki. Jeśli tylko dostaniemy taką możliwość, będziemy działać, aby te urządzenia jak najszybciej wymienić na nowe - zapewnia Adam Biernacki, wiceburmistrz Wałcza. 

Zdaniem urzędników brakuje jeszcze 100 tysięcy zł.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group