Brakuje krwi. Przez epidemię zmniejszyła się liczba dawców

02.06.2020   Autor: Artur Maras
606---36
W całym kraju brakuje krwi. Przez trwającą epidemię zmniejszyła się liczba dawców. Centra Krwiodawstwa alarmują i proszą o oddawanie tego cennego i jedynego w swoim rodzaju lekarstwa.

- Obecnie jesteśmy na etapie powrotu do normalności, czyli coraz więcej szpitali wznawia swoją działalność, wznawia leczenie, wznawia wykonywanie operacji w trybie planowym. W związku z tym zapotrzebowanie na krew jest większe - przypomina lek. med. Krzysztof Olbromski, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.

Przez epidemię do punktów oddawania krwi zgłaszało się znacznie mniej osób. Najbardziej dramatyczna sytuacja dotyczy grup 0 Rh -, A Rh + i B Rh -. Nie lepiej jest z grupami 0 Rh + i A Rh - 


Krwią może podzielić się każdy kto ukończył 18 rok życia, waży nie mniej niż 50 kg i nie przechodzi obecnie żadnej choroby. Krew mogą oddawać zdrowe kobiety i mężczyźni powyżej 18 roku życia, ale tylko cztery razy w roku. Dlatego mimo wielu stałych krwiodawców potrzeba ciągle nowych. Mimo ogromnego postępu w medycynie, krwi bowiem nie da się wytworzyć syntetycznie ani zastąpić innym lekiem.

W Pile punkt pobrań mieście się w Szpitalu Specjalistycznym przy ul Rygiera.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group