Od dziś można zawozić duże odpady do PSZOK-ów

01.06.2020   Autor: Redakcja
2437---172
Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w powiecie pilskim już otwarte dla mieszkańców. W połowie maja obiekty te zostały przekazane włodarzom gmin, a od poniedziałku służą mieszkańcom, którzy będą mogli pozbyć się tych odpadów, których nie można wyrzucić do domowego pojemnika.

PSZOK to zatem duże udogodnienie dla mieszkańców, ale też ważny element gospodarki odpadami. Uruchomienie co najmniej jednego PSZOK-u na terenie Związku Międzygminnego „Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi” to obowiązek nałożony przepisami prawa. Ale „PRGOK” poszedł krok dalej i dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych zostało wybudowanych aż trzynaście takich obiektów w dwunastu gminach należących do Związku.

- Trzeba podkreślić, że to jedna z największych inwestycji tego typu w Polsce. Całkowity koszt tego przedsięwzięcia wyniósł ponad 20 milionów 800 tysięcy złotych, z czego kwota dofinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie wynosi ponad 14 milionów 400 tysięcy zł – mówi Małgorzata Sypuła, była przewodnicząca Zarządu ZM „PRGOK”.

Przypomnijmy, że już w 2019 roku zostało uruchomionych osiem Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, w powiecie złotowskim: w Okonku, Jastrowiu i Krajence oraz w powiecie czarnkowsko – trzcianeckim: w Czarnkowie Gajewie, Czarnkowie Brzeźnie, Drawskim Młynie, Krzyżu Wielkopolskim i Wieleniu. Teraz dołączają do nich kolejne, zlokalizowane w pięciu gminach powiatu pilskiego.

- Prawie roczne doświadczenie z funkcjonowaniem PSZOK-ów w powiecie czarnkowsko – trzcianeckim i złotowskim pokazało, że są to obiekty bardzo potrzebne, a mieszkańcy korzystają z nich chętnie. Wierzymy, że nie inaczej będzie w powiecie pilskim. Wiem, że wielu mieszkańców z niecierpliwością czeka, aż bramy PSZOK-ów 1 czerwca zostaną otwarte i będą mogli oddać to, co zalega im w piwnicach czy na strychach – dodaje Elżbieta Sieg, Zastępca Przewodniczącej Zarządu ZM „PRGOK”.

PSZOK w Pile
Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Pile mieści się przy ulicy F. Philipsa. Czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 10. do 18., a w soboty od godziny 10. do godziny 14.

PSZOK w Ujściu
Obiekt mieści się przy ulicy Wierzbowej, w pobliżu oczyszczalni ścieków. Czynny jest w poniedziałki, środy i soboty w godzinach od 9. do 17.
PSZOK w Wyrzysku
Punkt powstał przy ulicy Pod Czubatką, naprzeciwko oczyszczalni ścieków (dojazd od strony ul. 22 Stycznia lub od ulicy Bydgoskiej). Czynny jest w poniedziałki, środy i soboty w godzinach od 9. do 17.

PSZOK w Grabównie
Gmina Miasteczko Krajeńskie wyznaczyło teren na PSZOK w Grabównie, przy drodze do miejscowości Solnówek. Punkt czynny jest w poniedziałki, środy i soboty w godzinach od 9. do 17.

PSZOK w Kaczorach
Obiekt zlokalizowany jest w pobliżu oczyszczalni ścieków. PSZOK czynny jest w poniedziałki, środy i soboty w godzinach od 9. do 17.

Korzystanie z PSZOK-u: to trzeba wiedzieć
Odpady do PSZOK-u trzeba dostarczyć we własnym zakresie i własnym transportem. Na miejscu trzeba je samodzielnie wrzucić do odpowiedniego kontenera. Odpady muszą być posegregowane na odpowiednie frakcje, nie mogą być zanieczyszczone. Mieszkaniec, który przywozi odpady, musi okazać pracownikowi dowód osobisty oraz wypełnić oświadczenie o przekazaniu odpadów. Mieszkaniec zobowiązany jest do stosowania się do regulaminu oraz wykonywania poleceń pracownika.

Co można oddać do PSZOK-u:
- odpady wielkogabarytowe (opróżnione z zawartości), w tym m.in. stare meble, tapczany, fotele, krzesła itp.,
- opony od samochodów osobowych, w limitowanej ilości (5 w roku kalendarzowym dla gospodarstw domowych do sześciu osób, 10 sztuk dla gospodarstw domowych powyżej siedmiu osób),
- odpady budowlane i remontowe z drobnych prac (w limitowanej ilości 200 kg na gospodarstwo domowe w roku kalendarzowym),
- drewno i stolarkę okienną,
- drewno impregnowane,
- styropian budowlany z drobnych prac remontowych i styropian opakowaniowy,
- papier i tekturę,
- szkło (białe i kolorowe),
- odpady zielone,
- tworzywa sztuczne PET i inne niż PET, folie,
- metale,
- odzież i tekstylia,
- popioły,
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
- odpady niebezpieczne (m.in. baterie i akumulatory).

fot. i opr. Dorota Bonzel, PRGOK w Pile 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group