Pierwsze Komunie Święte przełożone. Kiedy będą?

20.05.2020   Autor: Mateusz Manthai
1187---213
Pierwsze Komunie Święte przełożone. Większość parafii w regionie zmienia terminy uroczystości. Wyjątkiem jest Chodzież, gdzie dzieci do komunii przystąpią jeszcze w tym miesiącu.

Maj to miesiąc Pierwszych Komunii Świętych. Pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany wielu parafii i rodziców. Ci coraz częściej zadają sobie pytanie: kiedy odbędą się tegoroczne ceremonie?

 

Większość parafii zdecydowała się przenieść uroczystości na jesień. Jak mówią duchowni, sytuacja jest bardzo niepewna. Nikt nie wie jak rozwinie się pandemia koronawirusa. Księżom zależy jednak na tym, żeby komunie odbyły się jeszcze w tym roku kalendarzowym.

- Biskupi zalecają, żeby komunię świętą odłożyć na czas, który będzie bardziej korzystny do przeżycia tej uroczystości - mówi ks. Ryszard Ryngwelski,  dziekan dekanatu pilskiego. 

Taką decyzję podjęła zdecydowana większość pilskich kościołów. Przykładem jest parafia św. Józefa, gdzie uroczystość odbędzie się 4 października. Alternatywą dla przesuwania w czasie ceremonii komunijnych jest ich organizacja w mniejszych grupach. Z takiego rozwiązania skorzystała parafia św. Floriana w Chodzieży. Tam do komunii ma przystąpić blisko setka dzieci.
- Zdecydowaliśmy się, żeby zrobić komunię świętą w małych grupach. Dokładnie odbędzie się 17 mszy świętych, plus jedna dodatkowa msza święta będzie we wrześniu - tłumaczy ks. Krystian Malecki, parafia św. Floriana w Chodzieży. 

Pierwsza msza odbędzie się 23 maja. Do komunii przystąpią dzieci w 7 osobowych grupach. W ceremonii będą mogli wziąć udział także rodzice i chrzestni. Wszystko ma się odbyć w zgodzie z zachowaniem obowiązujących norm sanitarnych. Przygotowania do Pierwszych Komunii Świętych prowadzi także branża tekstylna. W szwalniach powstają maseczki ze specjalnym, pierwszokomunijnym wzorem.

Wiemy, że musimy je nosić, więc niech to będzie spójne, niech to będzie pasowało do danej rzeczy i danej uroczystości - mówi przedsiębiorca Joanna Piątkowska. 

Duchowni rozważali także możliwość odprawiania mszy komunijnych dla jednego dziecka każdego dnia. Takie rozwiązanie jednak nie wchodzi w grę, bo uroczystości trwałyby ponad 2 miesiące.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group