Wskazania rządu oraz biskupa dotyczące Wielkanocy. Zostańcie w domach

06.04.2020   Autor: Redakcja
1995---644
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski oraz szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów rekomendują jednoznacznie: zrezygnujcie z wyjazdu na Wielkanoc, zostańcie w domu. Ograniczenia i obostrzenia mają na celu zobowiązać nas do maksymalnego ograniczania przemieszczania się i kontaktów z innymi osobami, w tym z najbliższą rodziną. Z kolei biskup koszalińsko - kołobrzeski Edward Dajczak napisał do wiernych, że apel zostań w domu, nie może mieć wyjątków. Poinformował również jak powinni przygotować się do najważniejszych dla chrześcijan świąt. 

-W związku z epidemią koronawirusa rekomendacja jest jednoznaczna, aby w te święta Wielkanocne zrezygnować z podróży i pozostać w domach - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Minister zdrowia Łukasz Szumowski dodał, że kontakt przy świątecznym stole jest ogromnym zagrożeniem. -Powinniśmy maksymalnie ograniczyć przemieszczenie się, to jest oczywiście poważny problem i poważne wyzwanie, bo Święta Wielkiej Nocy są takim czasem, kiedy zwykle spotykaliśmy się z rodzinami, kiedy Polacy podróżowali miedzy miastami, ale (...) staramy się chronić życie ludzkie. W związku z tym rekomendacja jest jednoznaczna, aby w te święta zrezygnować z podróży, aby w te święta pozostać w domach - powiedział szef KRPM.

W poniedziałek w Porannej Rozmowie w Radiu RMF FM dodał, że moja mama skończyła 80 lat, my mieszkamy z rodziną niedaleko, mama mieszka sama. Ja w trosce o jej zdrowie stwierdziłem, że nie możemy tej Wielkanocy spędzić wspólnie, dlatego, że ryzyko dla osoby starszej jest bardzo duże. 

Również w ciągu najbliższych dni należy się spodziewać decyzji rządu dotyczących funkcjonowania szkół i ewentualnych dalszych przepisów związanych z rozwojem koronawirusa. 

Z kolei biskup koszalińsko - kołobrzeski wydał wskazówki dotyczące odpowiedniego przeżywania Wielkiego Tygodnia oraz Triduum Paschalnego. W ostatnim tygodniu przed Wielkanocą księża będą spowiadać wiernych. Biskup zaleca jednak, aby wcześniej umówić się telefonicznie, by nie tworzyć kolejek przed konfesjonałami. W kościele nie może przebywać jednocześnie więcej jak 5 osób. -Ze względu na restrykcje oraz względy epidemiologiczne, spowiedź powinna być sprawowana poza konfesjonałami. Miejscem spowiedzi może będzie zakrystia, salka parafialna bądź inne odpowiednie do sprawowania sakramentu pomieszczenie - czytamy w komunikacie biskupa. 
Komunię świętą będzie można przyjąć poza liturgia do Wielkiej Środy włącznie. W Wielki Czwartek i Wielki Piątek jest ona przewidziana wyłącznie dla chorych, a w Wielką Sobotę tylko dla umierających. 

Uczestnictwo w uroczystościach Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku oraz Wigilii Paschalnej nie jest obowiązkowe. Wciąż aktualna jest dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św., która obejmuje również Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Wszystko będzie również zależało od decyzji rządu w tym zakresie. Obecnie w niedzielę w kościele będzie mogło przebywać maksymalnie do 50 wiernych. Biskup zachęca do uczestnictwa w celebracjach  Wielkiego Tygodnia za pośrednictwem mediów, a także do podjęcia szczególnie w tych czasach modlitwy rodzinnej. 

W Wielką Sobotę nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów na stół wielkanocny. Obrzęd ten należy odprawić w domach przed śniadaniem wielkanocnym, posługując się przygotowanymi tekstami. Są one do pobrania na stronie internetowej diecezji koszlaińsko - kołobrzeskiej.

fot. poglądowa pixabay

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group