Klunkry Wielkopolskie w Pile. Promuje je m.in. Martyna Wojciechowska

24.02.2020   Autor: AK
Klunkry Wielkopolskie. Pod tą marką promującą nasze województwo kryją się gadżety kojarzące się z regionem. To breloki do kluczy, fartuchy, czy też torby. Te ostatnie powstają w Pile.

Klunkry. Dla tych którzy nie wiedzą, po poznańsku znaczy to tyle co rupiecie, graty, a bardziej współcześnie: gadżety. I takie oto gadżety mogą kupić turyści odwiedzający Wielkopolskę.

To choćby plecakotorba. Można ją nosić na ramieniu, ale też zarzucić na plecy. Powstaje ona w Manufakturze Dobrych Usług w Pile.Wymyślona przez projektantkę, uszyta przez panią Joannę i jej cztery koleżanki.

- Ciężko nie jest do szycia, trzeba odmierzać, paski muszą być równo, najgorzej to zamki, bo trzeba uważać, żeby nie przeszyć - wyjaśnia pani Joanna. 

Pani Joanna, podobnie jak pozostałe panie z manufaktury jest niepełnosprawna. Kobiety nie mogły znaleźć pracy na wolnym rynku, dlatego z myślą o nich i ich umiejętnościach krawieckich Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej powołało ten zakład.

- Dla nas to jest wielka przyjemność, nie tylko finansowa, sprawa godna uwagi - cieszy się z projektu Elżbieta.

Bo dzięki tej pracy są nie tylko samodzielne finansowo, ale mają powód do wyjścia z domu. To swoista rehabilitacja. Wszystkie zaczynały pracę tu. W Zakładzie Aktywności Zawodowej w Pile. To także instytucja, powołana przez Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej. Pracuje tu ponad 80 niepełnosprawnych osób. 10 spośród nich zajmuje się szyciem drugiego klunkra. Tu powstaje tytka do taśtania, czyli torba znad rzeki Warty.

- Najbardziej właśnie cieszy coś nowego, jeżeli coś nowego stworzymy, to jest takie fajne - przyznaje Ewa Gryczka, instruktorka szycia.

No i fajnie się je nosi – przekonują ambasadorowie klunkrów: podróżniczka - Martyna Wojciechowska, piosenkarka - Irena Santor, dziennikarka TVN Kinga Burzyńska, czy pilsko-poznańska kapela rockowa Strachy Na Lachy.

- Klunkry Wielkopolskie to ładne i użyteczne gadżety promujące nasz region, nasze województwo, tworzone przez firmy społeczne - mówi Katarzyna Maruda, zastępca dyrektora Zakładu Aktywności Zawodowej.

To firmy, które zatrudniają samych niepełnosprawnych z różnym spektrum zaburzeń. Każdy więc, kto kupi te klunkry, realnie pomaga im nie tylko finansowo, ale i podnosi ich samoocenę, co jest nie do przecenienia.

fot. Klunkry Wielkopolskie

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group