#Religachallenge - historia wyjątkowego zdjęcia

24.01.2020   Autor: Redakcja
1387---
26 stycznia obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Studenci kierunku pielęgniarstwo w Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile, postanowili uczcić ten dzień w dość niestandardowy sposób – odtwarzając wyjątkowe zdjęcie, które znane jest nie tylko w Polsce.

Fotografia oryginalna wykonana została na sali operacyjnej, tuż po kilkunastogodzinnej operacji przeszczepu serca. Siedzący po lewej stronie – profesor Zbigniew Religa, monitoruje pracę serca swojego pacjenta, podczas gdy, jego skrajnie wyczerpany asystent, śpi w rogu sali. Tej nocy asystent wspierał profesora w dwóch operacjach przeszczepu. Obie zakończyły się sukcesem. Fotografia ta została uznana przez National Geographic za najlepsze zdjęcie 1987 roku. Kilkanaście lat później magazyn NG uznał ją za jedną ze stu najważniejszych fotografii w historii.

Studenci postanowili wykonać bardzo podobną fotografię. Dlatego też w Centrum Symulacji Medycznych PUSS w Pile, powstał specjalny plan zdjęciowy, gdzie odtworzono scenę z sali operacyjnej po pierwszej, udanej operacji transplantacji serca w Polsce.

Studenci wraz z mgr Anną Żdanowicz – kierownik CSM, zaprosili do udziału w stworzonym #Religachallenge inne uczelnie, które także prowadzą kierunki medyczne. Czekamy więc na efekty.

opr. Aleksandra Fabiszak, PUSS w Pile
fot. Państwowa Uczelnia Stanisława Staszica w Pile
fot. oryginalne - James L. Stanfield
(https://www.spidersweb.pl)

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group