Bożonarodzeniowe szopki stanęły w pilskich kościołach

25.12.2019   Autor: Magdalena Lach
1395---259
Budowa szopek jest jednym z najbardziej popularnych elementów bożonarodzeniowej tradycji. Nie ma w Polsce kościoła, w którym na Boże Narodzenie nie stanęłaby stajenka z dzieciątkiem w żłobku. Szopki przez cały okres Bożego Narodzenia tłumnie odwiedzają całe rodziny.

Siano, żłóbek, Maryja i św. Józef pochyleni nad małym dzieciątkiem. Dookoła zwierzęta, pasterze i trzej królowie - tak wyglądają szopki, które co roku w okresie Bożego Narodzenia zdobią wszystkie kościoły. Chrześcijanie przygotowują się na przyjęcie Jezusa.

- Próbujemy unaocznić sobie to wydarzenie tak wielkie i ważne. Bo od tego momentu przyjścia Pana Jezusa na świat zaczęło się całe dzieło zbawcze człowieka. I dlatego ten moment jest tak mocno kultywowany - mówi o. kapucyn Tomasz Wołoszyn, proboszcz parafii pw. św. Antoniego w PileZarówno moment jak i miejsce narodzin Chrystusa są dla chrześcijan ważne. Ponad 2000 lat temu w Betlejem urodziło się dziecko, które miało zbawić świat. Maryja i Józef byli wtedy w podróży, a miejsce narodzin przypadkowe.

- Tak naprawdę Jezus urodził się w ubóstwie. W miejscu, gdzie właściwie przebywały zwierzęta, gdzie było siano, gdzie było koryto. I właśnie w takim miejscu się narodził Pan Jezus. To jest taki piękny symbol, który mówi, że Jezus się narodził dla każdego - tłumaczy ks. Kazimierz Chudzicki, proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny w Pile
Szopki przybyły do nas z Włoch. Tradycja zapoczątkowana przez św. Franciszka z Asyżu ma w Polsce ponad 700 lat. W każdym kościele tworzone są makiety ze żłóbkiem. I choć zachwycają pomysłowością, to jednak postaci w nich zachowane są w tradycyjnym wymiarze. Inaczej jest w Czechach, gdzie szopki oprócz kościołów można znaleźć w domach i stanowią one element wystroju. A jest on związany z tradycją czeską. Figurkę dzieciątka odwiedza się u sąsiadów i kolęduje przy niej. Blisko 30 takich szopek można znaleźć w wałeckim muzeum.

- Czeskie szopki są bogatsze. One najczęściej opisują historię danej miejscowości, pojawiają się postaci, których u nas wahano by się postawić, np. karczmarz, który do żłóbka biegnie z piwem - wymienia Magdalena Suchorska, dyrektor Muzeum Ziemi Wałeckiej

W czeskiej szopce można też znaleźć gospodynie z wypiekami i dzieci z zabawkami. Dzieciątko odwiedza kowal, listonosz lub kolejarz. Popularne są też żywe szopki, które stawiane są na miejskich rynkach. Jednak niezależnie od tego, jaką formę przybierze betlejemska stajenka, niezmienne pozostaje przesłanie. Że w ubogiej szopie na świat przyszedł syn Boga.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group