Nowy program naprawczy dla szpitala. Będą zwolnienia?

01.12.2019   Autor: Magdalena Lach
1265---112
Szpital Specjalistyczny w Pile z nowym programem naprawczy. Ma on pozwolić uzdrowić ciężką sytuację ekonomiczną placówki. Plan zakłada między innymi redukcję zatrudnienia czy skrócenie czasu hospitalizacji pacjentów.

Szpital Specjalistyczny w Pile boryka się z wieloma problemami, w tym szczególnie z problemem finansowym. Dług placówki na koniec 2018 roku wyniosło prawie 35 milionów złotych. Wysokie zadłużenie notowane jest od lat, a wcześniej przyjmowane programy naprawcze nie przynosiły znaczących efektów. Na ostatniej sesji przyjęto kolejny plan zmian na najbliższe dwa lata. Tym razem autorstwa nowego dyrektora szpitala Wojciecha Szafrańskiego.

 - Jest to tak naprawdę wymóg ustawowy. W momencie, gdy szpital nie osiąga takiego wyniku finansowanego, który jest zadowalający, który jest ściśle określony przepisami prawa, jesteśmy zobligowani taki program naprawczy wdrażać - tłumaczy Eligiusz Komarowski, starosta pilskiDyrektor szpitala planuje między innymi skrócić czas pobytu pacjenta na oddziale, zoptymalizować koszty diagnostyki czy utworzyć oddział onkologiczny i poradnię ambulatoryjną. Wojciech Szafrański rozważa również restrukturyzację zatrudnienia.
 - Wprowadzimy zmiany dotyczące zaplecza funkcjonowania szpitala. I tutaj chcemy doprowadzić do outsourcingu, jeżeli chodzi o pranie. Drugie takie postępowanie to outsourcing, jeżeli chodzi sprzątanie - wyjaśnia  Wojciech Szafrański, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile

Praniem i sprzątaniem ma się zająć firma zewnętrzna. Program naprawczy zakłada zwolnienia wśród osób pracujących w niemedycznych zawodach. Redukcja zatrudnienia ma przynieść szpitalowi 2 miliony oszczędności. Program naprawczy szpitala na lata 2020-2021 został przyjęty jednogłośnie. Podczas sesji powołano też nową Radę Społeczną przy Szpitalu.

 - Jest to w sumie 15 osób, większość to radni i przedstawiciele, którzy obligatoryjnie wchodzą z urzędu do tej rady - mówi Kazimierz Wasiak, przewodniczący Rady Powiatu w Pile

W nowej radzie nie zasiądzie nikt z kandydatów zgłoszonych przez klub radnych Koalicji Obywatelskiej. Przedstawiciel opozycji nie znalazł się także w składzie nowo wybranej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Pilskiego oraz w Komisji Konkursowej na ordynatorów oddziałów w Szpitalu Specjalistycznym.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group