Sesję zdominował temat podwyżek podatków

28.11.2019   Autor: Magdalena Lach
1227---66
Projekt podwyżki podatków, kwestia śmieci i iluminacje świąteczne. Nad tymi tematami pochylili się radni miasta Wałcz podczas ostatniej sesji. Nie zabrakło także pytań rajców dotyczących przebiegu inwestycji w mieście oraz działań burmistrza w okresie międzysesyjnym.

Dyskusja pomiędzy radnymi wywiązała się już na początki sesji. Przy ustalaniu porządku obrad swoją propozycję uchwały zgłosił radny Andrzej Ksepko. Przewodniczący komisji budżetu chciał przedłożyć pod głosowanie projekt podwyższenia stawki podatku od nieruchomości. Dałoby to dodatkowy milion zł wpływów do budżetu na przyszły rok.

- Niestety brakuje nam środków i musimy delikatnie sięgnąć po podatki. Zwłaszcza, że te inwestycje, które chcemy realizować, czyli autobusy miejskie, drogę na Morzyce i wiele innych – będą służyć po prostu dla mieszkańców - mówi Andrzej Ksepko, radny Rady Miasta Wałcz. Część radnych zaprotestowała przeciwko głosowaniu nad tą uchwałą sugerując, że tak poważna decyzja musi być najpierw omówiona na komisji. Aby podwyżka podatków weszła w życie z początkiem przyszłego roku, uchwała musi być podjęta do 10 grudnia. Zwołana ma być w tej sprawie sesja nadzwyczajna. Radna Bogusława Towalewska podkreśliła, że za swoich rządów chciała już podnieść podatek od nieruchomości, ale radni nie wyrazili na to zgody. Dodała też, że pierwszy raz spotyka się z sytuacją, że to radny, a nie burmistrz wnioskuje o podwyższenie podatków.
- Wychodzimy z założenia, że niskie stawki podatkowe mają również przyciągać naszych nowych potencjalnych przedsiębiorców. Mamy sporą strefę przemysłową, którą chcemy rozwijać. Chcemy zachęcać naszych nowych potencjalnych inwestorów na terenie naszego miasta stosunkowo niskimi podatkami - twierdzi Maciej Żebrowski, burmistrz Wałcza.

Zdaniem burmistrza nie ma potrzeby podnoszenia podatków, ale jeżeli radni podejmą taką decyzję, on przychyli się do niej. Po krótkiej przerwie w obradach radni wycofali projekt i będą go omawiać na komisji budżetu 4 grudnia.W punkcie sprawozdanie burmistrza z działalności międzysesyjnej padło wiele pytań od radnych. Większość z nich dotyczyła gospodarki śmieciowej. Zwracano uwagę na otwarte altanki, brudne kubły na śmieci oraz kontrole dotyczące prawidłowej segregacji.

Podczas sesji pochylono się także nad tematem iluminacji świątecznych, który był powodem zmian w budżecie. Dwumiesięczne oświetlenie miasta ma kosztować 80 tysięcy złotych. Na pytanie, czy nie lepiej byłoby kupić oświetlenie na własność okazało się, że wypożyczenie jest tańsze i łatwiejsze.

- Środki są zabezpieczone i za chwilę miasto może rozbłysnąć na święta świetlną iluminacją, która myślę, że uprzyjemni wszystkim nadchodzące święta - zapewnia Piotr Wojtanek, radny Rady Miast Wałcz.

Rajcy przyjęli także roczny program współpracy z organizacjami pozarządowymi, na który miasto przeznaczy nie więcej jak 400 tysięcy złotych. Większość uchwał radni przegłosowali jednogłośnie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group