Listopad to miesiąc świadomości męskich nowotworów. Trwa akcja Movember, czyli wąsopad

07.11.2019   Autor: Magdalena Lach
759---41
Listopad to miesiąc świadomości męskich nowotworów. W celu zwrócenia uwagi na problem z chorobami jąder i prostaty mężczyźni na całym świecie zapuszczają wąsy. Do akcji movember przyłączyli się także trzcianeccy radni, którzy zwracają w ten sposób uwagę na profilaktykę męskich nowotworów.

Nowotwory jąder i prostaty są jedną z najczęstszych przyczyn zgonu z tytułu raka wśród mężczyzn. W Polsce co roku wykrywany jest u ponad tysiąca osób. W wielu przypadkach - za późno.W listopadzie szczególnie zwraca się uwagę na profilaktykę w kierunku „męskich nowotworów”. Służyć temu ma akcja Movember, czyli wąsopad. Polega ona na tym, że mężczyźni zapuszczają wąsy. Może on być klasyczny, cienki, czy też a'la rewolwerowiec. Stylizację wąsów w tym przypadku nie jest ważna. Ważny jest powód zapuszczenia zarostu. Wąsaci panowie zwracają na siebie uwagę i zachęcają do badań.
W Polsce masowe golenie trwa od 5 lat. W tym roku radni z Trzcianki także postanowili zapuścić wąsa.

- Jeżeli my zostawimy wąsy, to na pewno ktoś nas zauważy i zapyta: dlaczego w ten sposób? I to jest super okazja do tego, żeby tę osobę namówić do badań - mówi Łukasz Walkowiak, radny Rady Miasta Trzcianki.

Rak jądra występuje głównie u młodych mężczyzn. Świadomość jest mała, dlatego ważne jest wykonywanie systematycznych badań. Raka można też wykryć samemu.

- W przypadku wykrycia obecności zmiany w obrębie moszny, powiększenia się wielkości jądra, wyczucia zmiany wskazane jest wykonanie nadania USG jąder i wizyta u lekarza urologa - tłumaczy dr Krzysztof Sobkowiak, lekarz urolog.

Przez cały miesiąc w największych miastach w Polsce wykonywane są bezpłatne badania w kierunku wykrywania nowotworów jąder i prostaty. Badania są bezbolesne i bezpieczne. I co najważniejsze, mogą uratować życie.

fot. YT/cybermarian

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group