Bez podwyżek ciepła. Za to szukanie pieniędzy na oświatę

05.11.2019   Autor: Mateusz Manthai
---785

Radni miejscy w Wałczu dyskutowali o lokalnym programie ochrony środowiska oraz zmianie planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Kołobrzeskiej. Wysłuchali również raportu o stanie oświaty i sprawozdań spółek miejskich. 
 

Zgromadzeni w sali sesyjnej radni podjęli temat ochrony środowiska. Zasygnalizowali, że śmietniki na terenie miasta nie są odpowiednio oznakowane, a stan wielu z nich jest opłakany i wymagają pilnego czyszczenia. - Czystość śmietników jest o tyle ważna, że wyrzucając śmieci, mając kontakt z pokrywą śmietnika, dobrze by było, aby ona była czysta, a nie była brudna. Myślę, że to jest kluczowe przede wszystkim dla mieszkańców - wskazywał przewodniczący Rady Miasta Wałcza Paweł Łakomy

Jednym z punktów posiedzenia było wysłuchanie sprawozdań z działalności miejskich spółek. Swoje raporty przedstawili prezesi Zakładu Energetyki Cieplnej, Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, Towarzystwa Budownictwa Społecznego oraz Zakładu Komunikacji Miejskiej. Nie obyło się bez wielu pytań radnych. - To co najważniejsze dla mieszkańców, nie będzie podwyżek ciepła w przyszłym roku. W tym roku również ich nie było. Myślę, że to jest bardzo pozytywne. To, że tabor autobusów miejskich zostanie wymieniony i mieszkańcy będą mogli podróżować w bardzo komfortowych warunkach to też jest bardzo dużym pozytywem - powiedział wiceprzewodniczący Rady Miasta Wałcza Krzysztof Piotrowski
 

W trakcie obrad dyskutowano również na temat budownictwa mieszkań komunalnych. Burmistrz Maciej Żebrowski zapewnił radnych, że w kolejnych latach powstaną nowe miejskie lokale, a z tym w Wałczu od lat był problem. - Ze smutkiem trzeba powiedzieć, że od 30 lat w Wałczu nigdy nie wybudowano nowego mieszkania komunalnego dedykowanego przez gminę. Nie z partycypacją zainteresowanego, tylko po prostu mieszkanie pobudowane przez gminę i  przyznane mieszkańcowi - przyznała Bogusława Towalewska, radna Rady Miasta Wałcza. Mieszkania komunalne miałyby zostać zlokalizowane w tzw. widełkach pomiędzy ulicą Nowomiejską a Kołobrzeską.

Radni debatowali również nad stanem wałeckiej oświaty. Marek Giłka wskazywał na m.in. słabą frekwencję, słabe wyniki nauczania, zbyt skromne uczestnictwo wałeckich uczniów w konkursach na poziomie wojewódzkim. Na plus zaliczył wykształconą kadrę, różnorodną pomoc dla uczniów, remonty, czy zakup pomocy naukowych. W wałeckiej oświacie przeprowadzony zostanie audyt, który ma pokazać faktyczny jej stan oraz możliwości znalezienia oszczędności. Te bowiem są konieczne ze względu na poszukiwane przez burmistrza 3,4 mln złotych na wynagrodzenia dla nauczycieli i pracowników oświaty. Radni nie zgodzili się aby kwotę tą pokryć z kredytu i zmniejszonych o 0,5 mln złotych wydatków na remonty dróg. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group