Czy Budzyń zostanie miastem? Będą konsultacje

04.11.2019   Autor: Mateusz Manthai
987---125
Czy Budzyń zostanie miastem? Gminni radni przyjęli uchwałę w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących nadania miejscowości praw miejskich.

Od kilkunastu lat Budzyń stara się o odzyskanie utraconych w 1934 roku praw miejskich. W tym celu w najbliższym czasie zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne. Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę. Jednak wieś, która stara się o uzyskanie praw miejskich musi spełnić kilka kryteriów. Przynajmniej 60% mieszkańców musi utrzymywać się z działalności pozarolniczej, miejscowość powinna posiadać wyodrębnione centrum oraz niezbędną infrastrukturę techniczną. Jednym z ważniejszych wymogów jest także kryterium wielkości.

- Budzyń spełnia kryterium wielkości, ponieważ 2 tysiące mieszkańców Budzyń liczył sobie już w 1939 roku, przed II wojną światową. Dziś liczy sobie 4,5 tysiąca mieszkańców i ma tendencję wzrostową. Z roku na rok mieszkańców na szczęście nam przybywa - tłumaczy Marcin Sokołowski, wójt Budzynia.
Uzyskanie praw miejskich przez Budzyń oznaczać będzie prestiż. Włodarze będą mogli starać się o większe dofinansowania, choć z drugiej strony stracą możliwość ubiegania się  o środki unijne przeznaczone dla wsi. 

- Osoby przyjeżdżające do naszej miejscowości dziwią się, że nadal jesteśmy wsią. Ze względu na wielkość, ze względu na strukturę zatrudnienia, ilość zakładów przemysłowych, rozwój, który nastąpił w ostatnich latach. To predysponuje nas do tego, żeby zmienić status miejscowości ze wsi na miasto - zapewnia Andrzej Czerwoniec, przewodniczący Komisji Statutowo-Samorządowej, Prawa i Porządku Publicznego.

Konsultacje społeczne zostaną przeprowadzone na terenie całej gminy na przełomie grudnia i stycznia. Jeśli ich wynik okaże się pozytywny, urząd zwróci się do wojewody z wnioskiem o wszczęcie postępowania. Ten po wydaniu opinii sprawę przekaże premierowi. Najwcześniejszy termin uzyskania przez Budzyń praw miejskich to styczeń 2021 roku.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group