Herb Budzynia do zmiany. Co to oznacza dla mieszkańców?

21.10.2019   Autor: Mateusz Manthai
925---343
Herb Budzynia do zmiany. Pracownicy Komisji Heraldycznej działającej przy MSWiA dopatrzyli się nieprawidłowości w symbolu gminy.

Aktualny herb Budzynia został ustanowiony tuż po II wojnie światowej. W ciągu następnych lat wygląd emblematu się zmieniał. Dopiero w 2001 roku władze miejscowości wystąpiły do Komisji Heraldycznej o formalne zatwierdzenie godła. Zespół nie odpowiedział rajcom z Budzynia, którzy brak reakcji uznali za zatwierdzenie herbu. Ten po latach okazał się niepoprawny.

- To jest kwestia wielu znaków, które powstawały na początku lat 90. To znaczy sytuacji powoływania w latach 90 komisji heraldycznych. Wiele gmin i miast dostały takie symbole, które nigdy nie były opiniowane. To jest taka zaszłość, która w tej chwili odbija się czkawką wielu samorządom - tłumaczy Aleksander Bąk, heraldyk.

Władze myślą o przywróceniu praw miejskich Budzyniowi, dlatego w ostatnim czasie znów pochyliły się nad tematem poprawności herbu. Naniesione poprawki po raz kolejny nie zyskały akceptacji komisji. Ta uznała, że z emblematu powinny zostać usunięte elementy, które zostały do niego wprowadzone w ciągu poprzednich lat. Teraz rajcy przedstawili komisji kolejny projekt godła.
- Będzie zasadnicza zmiana, ponieważ w stosunku do obecnie obowiązującego będzie miał inny kolor. Tło nie będzie biało-czerwone, tylko czerwone. Orzeł będzie bez korony - wyjaśnia Marcin Sokołowski, wójt Budzynia.

Zmieni się także kolor klucza. Z czarnego na złoty. Nowy herb oznacza dla gminy pewne wydatki. Do wymiany będą m.in. tabliczki z nazwali ulic, na których widnieje stare godło, czy sztandary organizacji działających na terenie Budzynia. Teraz samorządowcom z Budzynia nie pozostaje nic innego jak czekać na kolejną odpowiedź Komisji Heraldycznej.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group