Asta Video Fest

Sierpniowe perseidy. Kiedy najlepiej obserwować niebo?

05.08.2019   Autor: Redakcja
444---228
Perseidy to najbardziej regularne zjawisko astronomiczne przedstawiające rój meteorów. Zazwyczaj widać je na całym niebie, jednak półkula północna jest tą, na której można je dostrzec najwyraźniej. 

W tym roku perseidy możemy obserwować od 11 do 14 sierpnia, jednak maksimum roju odbędzie się między 12 a 13 sierpnia. Spodziewać możemy się aż 100 zdarzeń na godzinę każdej nocy. 

Obserwacja „spadających gwiazd” nie wymaga używania teleskopów, widać je gołym okiem, jednak warto pamiętać, aby dostrzec perseidy należy to robić w zacienionych miejscach. Dlatego zalecamy oddalić się od oświetlonych rejonów, a udać, np. za miasto, na łąkę, polanę, najlepiej oglądać je w drugiej połowie nocy i nad ranem.
Perseidy to pozostałości materii po komecie Swift–Tuttle. Przypominają spadające gwiazdy, ponieważ meteory wpadają do atmosfery i się spalają, stąd ten ładny efekt. Obserwowane są od około 2000 lat, czasem nazywane są „łzami świętego Wawrzyńca”, ponieważ 10 sierpnia jest dniem jego męczeńskiej śmierci.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group