Drewniany kościół doczekał się remontu

04.08.2019   Autor: Magdalena Lach
Jest najstarszym, w całości drewnianym zabytkiem sakralnym na Ziemi Złotowskiej. Jeden z najcenniejszych przykładów architektury zrębowej. Liczący prawie 400 lat, niewielki kościół w Starej Wiśniewce doczekał się renowacji. 

  - Potrzebował takiej gruntownej odnowy, ponieważ podwaliny kościoła były bardzo zniszczone, również wieża była zniszczona, belki popękane. Wymagało to wszystko kapitalnego remontu. Także wnętrze wyglądało zupełnie inaczej, niż dzisiaj. Były założone tynki, pod którymi odnaleziono polichromię na belkach kościoła - mówi Marek Czaplicki, proboszcz parafii w Starej Wiśniewce

Rozpoczęty już 10 lat temu remont pozwolił na odkrycie cennych malowideł. Jako jeden z nielicznych zabytków przetrwał potop szwedzki. Ściany zewnętrzne, wieża i dach zostały już odrestaurowane. Do końca września mają być zakończone prace wewnątrz kościoła. Bogata ikonografia i cenne malowidła z datami i podpisami są starannie odnawiane przez konserwatorów z Łodzi. Kościół zyskał nowe oblicze dzięki środkom z Unii Europejskiej.  

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group