Uwaga na hakerów! Ostatnio wykorzystali ZUS

26.07.2019   Autor: Mateusz Manthai
---149

Internet to wynalazek, który zmienił świat. Niestety wraz z nim pojawił się nowy rodzaj przestępczości – oszustwa internetowe. Jest to coraz bardziej powszechne zjawisko, które dotyka wiele osób.

Oszustwa internetowe to jedne z najczęściej występujących wykroczeń. Przestępcy wykorzystują różne sposoby, żeby oszukać ofiarę. Jednak najbardziej popularną formą internetowej nieuczciwości jest wysyłanie fałszywych maili.  W ostatnim czasie takie maile otrzymało kilkadziesiąt tysięcy klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W treści wiadomości przestępcy informują ofiary o nieprawidłowo opłaconej składce. Każdy tego typu mail posiada także załącznik, którego otwarcie może grozić zainfekowaniem komputera i kradzieżą poufnych danych. W ostatnich dniach do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotarły informacje od naszych klientów zaniepokojonych tym, że otrzymali rzekomo z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych maila informującego o nieopłaconych składkach. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina swoim klientom, że nie wysyła do klientów drogą mailową informacji o rozliczeniach składkowych - wyjaśnia rzecznik prasowa wielkopolskiego oddziału ZUS Marlena Nowicka. 

Z powagi sytuacji zdaje sobie sprawę policja, która apeluje do internautów o rozsądek i weryfikowanie podejrzanych wiadomości. Jeśli np. dostaniemy maila z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czy innej instytucji, w którego treści jest informacja, że musimy uiścić jakąś drobną opłatę, prosimy aby kontaktować się bezpośrednio z tą instytucją i wyjaśnić, czy faktycznie ma miejsce jakaś zaległość - powiedział  mł. asp. Dariusz Szęfel z Komendy Powiatowej Policji w Chodzieży. 

O każdej próbie oszustwa internetowego należy powiadomić organy ścigania. Za tego typu przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

fot. poglądowa pixabay

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group