Tajemniczy Świat Sumatry w Muzeum Okręgowym w Pile

04.06.2019   Autor: Redakcja
964---200
Fotografia to przede wszystkim chwila prawdy i rzetelny dokument, który powinien pobudzać do refleksji” - twierdzą autorzy wystawy : Tajemniczy świat Sumatry. Wernisaż 6 czerwca o godz. 17.00 w Muzeum Okręgowym w Pile.

Kajetan Gosławski i Galina Krupa to fotografujący podróżnicy z zamiłowania i wyboru. Odbywają wyprawy kulturowe do Azji Południowo-Wschodniej, gdzie realizują swoje projekty badawcze. Interesuje ich życie, w szczególności małych grup etnicznych stojących u progu zmian cywilizacyjnych. Wspólnie odbyli szereg podróży po Indochinach.

Współpracują z wieloma ośrodkami kulturalnymi na terenie kraju realizując wykłady połączone z prezentacją zdjęć, np.: w Gliwicach, w Gnieźnie, w Mosinie, w Wolsztynie, w Lesznie, w Wągrowcu, w Rogoźnie oraz w Muzeum Etnograficznym w Poznaniu i w Instytucie Geografii Uniwersytetu Gdańskiego.

Wspólnie przygotowali dwie wystawy fotograficzne: w ramach III i IV Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki „Tajemniczy świat Sumatry” 2016-2018 (Gniezno, Wągrowiec, Rogoźno, Budzyń) i „Ad oculos: Chaos uporządkowany” (2018 Gniezno oraz 2019 w Wągrowcu). Wiosną dołączyli do wągrowieckiej grupy Foton i w grudniu wzięli udział w zbiorowej wystawie „Światło i mrok”.
- Wyjazd na Sumatrę miał być kolejnym etapem naszych poszukiwań. Wśród wszystkich dotychczas znanych nam Indonezyjskich wysp, Sumatra była najbardziej tajemniczą, być może dlatego, że ma najsłabiej rozwiniętą infrastrukturę turystyczną i nie jest tak chętnie odwiedzana. Cztery tematy zaprezentowane na fotografiach to są nasze odkrycia świata Sumatry. Pokazujemy widowiskowe wyścigi krów, które „woźnica” zmuszał do szaleńczego biegu w błocie gryząc je w ogony; kolorowe życie regionu, gdzie króluje matriarchat, a wiodącą religią jest islam; reportaż z pobytu u Mentawajów – ostatnich „strażników dżungli”, ludzi którzy wciąż praktykują animizm i zachowują oryginalne techniki tatuowania całego ciała oraz życie orangutanów w Parku Narodowym Gunung Leusser - opowiadają autorzy wystawy.


Wystawa czynna: 6 czerwca 2019 – 18 sierpnia 2019

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group