Kopnij piłkę ponad chmury. Reportaże z Nepalu

06.05.2019   Autor: Redakcja

Iwona Szelezińska autorka książki “Kopnij piłkę ponad chmury. Reportaże z Nepalu” będzie gościć w Pile. Regionalne Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie Agama zapraszają na otwarte spotkanie z nią już w najbliższy piątek, 10 maja o godz. 18.00.

To książka o kraju na progu zmian, w rozkroku pomiędzy starym a nowym światem. Iwona Szelezińska portretuje społeczeństwo w dobie po trzęsieniu ziemi z 2015 roku, które zachwiało znanym porządkiem, pokrzyżowało plany, złamało niejeden życiorys, ale też dało szansę. Kieruje uwagę w stronę tych, których z reguły nie widać, których wygodniej jest nie dostrzegać, bo zetknięcie z nimi wymusza zmianę postawy: ludzi teoretycznie zbyt słabych, by stawili czoło sztywnym społecznym normom, sprostali oczekiwaniom ogółu. Ale czy na pewno?

Spotkamy tu zmuszane do prostytucji ofiary handlu ludźmi, dzieci odratowane z więzienia, które urodziły się i wychowały za kratkami przy boku osadzonych matek, boginię-dziewicę zatopioną w religijnej tradycji, ludzi gór, dla których linia himalajskich szczytów stanowi granicę horyzontu. To książka o konsekwencjach patriarchatu i nieugiętego konserwatyzmu. A także opowieść o nepalskich kobietach i rodzącej się w nich sile.

– Życie w Nepalu wygląda inaczej niż w Polsce, pod pewnymi względami lepiej, pod innymi gorzej, ważne żeby nie skupiać się na różnicach, nie wychwytywać niedostatków. Według mnie Nepal nie jest przestrzenią dla każdego, nie każdy doceni jego urodę, bo przemieszczanie się po nim bywa męczące i trzeba zaakceptować pewne niewygody. Siła Nepalu zasadza się w jego ludziach – mówi autorka Iwona Szelezińska.

Iwona Szelezińska pochodzi z Sopotu, ukończyła na Uniwersytecie Jagiellońskim filologię indyjską i animację kultury. W trakcie studiów rok spędziła w New Delhi. Był to jej pierwszy bezpośredni kontakt z Indiami. Od 2007 roku pracuje jako pilot wycieczek po Turcji, Indiach i Nepalu. Jej podróże do tych krajów, zaowocowały serią reportaży i publikacjami na łamach „Gazety Wyborczej” oraz w kilku magazynach podróżniczych. W 2011 roku ukończyła Polską Szkołę Reportażu. “Kopnij piłkę ponad chmury” to jej debiut książkowy. Mieszka w Warszawie, choć znaczną część roku spędza w Azji. Organizuje autorskie wyjazdy do Indii i Nepalu w ramach własnego biura podróży

fot. Iwona Szelezińska wraz z byłą Kumari z miasta Patan, której historia opisana jest w książce

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group