Strajk trwa. Nauczyciele rapują swoje postulaty

12.04.2019   Autor: Michał Kępiński
---

Trwa piąty dzień strajku nauczycieli zorganizowanego przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. W proteście uczestniczy blisko 80 proc. szkół. 12 kwietnia to także kolejny dzień egzaminów gimnazjalnych. Pedagodzy z jednej z pilskich szkół nagrali protest song.

- Dosyć szyderstw i kłamstw - dosyć, nędznych płac – dosyć, dobrej zmiany – dosyć. Na zmiany czekamy - rapują nauczyciele.

W piosence mówią także o swojej pracy, postulatach i aktualnej sytuacji politycznej.

- Piosenka powstała na podstawie komentarzy w internecie. Wylewane tony pomyj na pracę nauczyciela sprawiły, że z koleżankami doszliśmy do wniosku, że można by było to w jakiś sposób podsumować i stworzyliśmy taką piosenkę - tłumaczy Bartosz Ćwikliński, nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 12 w Pile.

Odnoszą się też do pisma Ministerstwa Edukacji Narodowej, które chce, aby dyrektorzy szkół podali imiona i nazwiska strajkujących pedagogów.

- Próbuje nas się złamać wszelkimi sposobami, ale my walczymy o honor i jeżeli to by tylko ode mnie zależało to bym walczyła długo. Mogę wiele poświęcić ponieważ w tej chwili pieniądze schodzą na drugi plan. Ja czuję się, jako nauczyciel, upokorzona i opluta. Nikt nigdy mnie tak nie potraktował - żali się Alina Dolna, nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 12 w Pile.

Mimo tego egzaminy gimnazjalne w Pile przebiegły bez żadnych zakłóceń. Dziś odbyła się trzecia i ostatnia część sprawdzianu. Obecnie trwają już przygotowania do egzaminu ośmioklasistów.

– Mamy zabezpieczone wszystkie komisje. Może ktoś się jeszcze wykruszyć, ale mamy również osoby, które są w razie czego na tak zwanej rezerwie. W większości przypadków to są te osoby, które już były na egzaminach gimnazjalnych plus nowe, które się zgłosiły - wyjaśnia Sebastian Dzikowski, dyrektor Wydziału Oświaty Kultury i Sportu UM Piły.

Miasto Piła przygotowuje się także na następny tydzień strajku nauczycieli. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców atrakcje dla dzieci i młodzieży przygotowało Regionalne Centrum Kultury.

– Nie zapewniamy opieki, ale zapewniamy wypełnienie tego czasu, czyli proponujemy i seanse filmowe, spektakl teatralny, zajęcia plastyczne, które się będą odbywały w dwóch placówkach, bo zarówno w RCK jak i Klubie Seniora. U nas będą zajęcia plastyczne, a tam z kolei zajęcia rękodzielnicze - zapewnia Stanisław Dąbek, dyrektor RCK w Pile.

Mniejszy odzew na strajk jest w placówkach podległych starostwu powiatowemu w Pile. Do protestu przyłączyło się 237 nauczycieli i raptem 16 pracowników administracji. Po pięciu dniach strajku ta liczba jeszcze spadła.

– Liczba nauczycieli strajkujących u nas w placówkach maleje. W stosunku do poniedziałku zmniejszyła się o 60 osób, a więc jest to dosyć duża liczba. Administracja nie strajkuje prawie w ogóle, natomiast niepokojąco rośnie nam zjawisko zwolnień lekarskich nauczycieli - przyznaje Łucja Zielińska, dyrektor wydziału oświaty Starostwa Powiatowego w Pile.

Większość nauczycieli jednak nie kapituluje. Związek Nauczycielstwa Polskiego zamierza kontynuować strajk. Wystąpił też do premiera z wnioskiem o natychmiastowe podjęcie rozmów z udziałem mediatora zewnętrznego. Szef związku Sławomir Broniarz ocenił również, że z powodu protestu przeprowadzenie matur jest zagrożone.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group