Uhonorowano działaczkę Powstania Wielkopolskiego

23.03.2019   Autor: Jakub Sierakowski
---

W Złotowie uhonorowano podporucznik Emilię hrabinę Chłapowską. Na budynku, w którym mieszkała i zmarła, umieszczono pamiątkową tablicę. Wśród zasług hrabiny Chłapowskiej jest m.in. czynny udział w powstaniu wielkopolskim na terenie złotowszczyzny.

- Była postacią wyjątkową, która miała bardzo ważne historycznie korzenie. Była także aktywną działaczką powstania wielkopolskiego, które było niezwykle istotne dla naszej lokalnej historii. W związku z tym postanowiliśmy uhonorować tę mieszkankę Złotowa, która żyła tutaj po II wojnie światowej i zmarła właśnie w tym budynku, na elewacji którego umieściliśmy tablicę - twierdzi, Kamila Krzanik-Dworanowska, dyrektor Muzeum Ziemi Złotowskiej

Czyli na ul. Bolesława Krzywoustego 7, gdzie spędziła ostatnie lata życia. Emilia Chłapowska była działaczką społeczną i charytatywną. Brała udział w powstaniu wielkopolskim – organizowała powstańcze odziały w Wyrzysku, werbowała żołnierzy, a także pracowała na polu walki jako sanitariuszka. Została odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła w 1974 r i jest pochowana na cmentarzu w Gleśnie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group