Skrajnie różna pogoda w Polsce

15.02.2019   Autor: Adam Pelczyk
---

Od kilku dni pogodą w Polsce steruje potężny antycyklon, który przemieszczał się znad Hiszpanii, w kierunku Francji i dalej Południowych Niemiec oraz Austrii. W naszym kraju występowało jednak sporo wilgoci, dlatego też przeważało duże i całkowite zachmurzenie. Sytuacja jednak w ciągu najbliższej doby ulegnie zmianie.

Poniższa grafika ukazuje aktualną pogodę na Starym Kontynencie. Silny układ wyżowy, który znajduje się w okolicy Austrii, gwarantuje słoneczną i bardzo ciepłą aurę w Europie Zachodniej, częściowo Południowej i Środkowej. Z południowego zachodu płynie ciepła, polarnomorska masa powietrza. Temperatury w Hiszpanii przekraczają 20 stopni natomiast we Francji zbliżają się do tej wartości. Około lub ponad 15 stopni mamy również w krajach Beneluksu oraz gdzieniegdzie w Niemczech. Rozgrzane powietrze dociera także do Skandynawii. Nietypowo ciepło jest w południowo-zachodniej części Norwegii, gdzie notujemy ponad 10 a miejscami blisko 15 stopni.

W Polsce pogoda dzisiaj jest zróżnicowana. Słoneczną aurę, zgodnie z zapowiedzią, mamy w zachodniej i południowo-zachodniej części kraju. Przyjemnie jest również w centrum. Od zachodu niskie zachmurzenie powoli ustępuje.

Ilość chmur przekłada się na to, jakie wartości wskazują termometry. W Pile i w okolicy, gdzie Stratusy nie ustąpiły, nie mamy więcej niż 5 stopni. Warto zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy Poznaniem a Lesznem. W stolicy Wielkopolski są zaledwie 3 stopnie natomiast kawałek dalej jest już dużo cieplej. Temperatury dochodzą a nawet przekraczają 10 stopni.

Jutrzejszy dzień powinien przynieść zanik zachmurzenia na sporym obszarze Polski. Zrobi się prawdziwie wiosennie. Podczas bezchmurnego nieba temperatury w regionie dojdą do 12 a nawet 13 stopni.

Jednak zanim nastąpi piękna sobota, czeka nas mglista noc. IMGW wydało ostrzeżenie w związku z silnymi mgłami, które obowiązuje od dzisiejszego wieczora, od godziny 19:00, do jutrzejszego poranka, do godziny 9:00. Widzialność w naszej okolicy może zostać ograniczona miejscami poniżej 100 metrów. Dodatkowo temperatura spadnie do lekko ujemnych wartości. Warunki drogowe będą zatem utrudnione.

Jeżeli chcecie się podzielić z nami ciekawymi zdjęciami i spostrzeżeniami pogodowymi to zachęcamy do wysyłania ich na adres: a.pelczyk@tvasta.pl

Grafiki: MetOffice, WeatherOnline, opracowanie własne.

Przeczytaj więcej o: pogoda, słońce, chmury, wiosna, luty,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group