Jak uczynić samorządy przyjaznymi dla środowiska?

08.02.2019   Autor: Artur Maras
---

Jak uczynić samorządy bardziej przyjaznymi dla środowiska oraz bardziej energooszczędnymi - takich zagadnień dotyczyła konferencja „Polska 2050: zeroemisyjny samorząd. Miasto Piła i subregion". Wzięło w niej udział wielu ekspertów i samorządowców.

Co robić aby obniżyć przez samorządy emisję gazów cieplarnianych mającą katastrofalny wpływ na zmiany klimatu? Jak przejść na gospodarkę nisko lub zeroemisyjną? M. in. na te pytania próbowano odpowiedzieć na spotkaniu, które odbyło się w siedzibie InwestParku.

W jej trakcie omawiano szanse i wyzwania jakie stoją przed samorządami w kontekście ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczania środowiska. Eksperci wypowiadali się m.in. o konieczności korzystania z alternatywnych źródeł energii w tym tych o tzw. niskiej emisji lub energii bez emisyjnej, której przykładem może być wodór – alternatywa dla paliw kopalnych.

- Są to absolutnie czyste technologie, które nie podnoszą efektu cieplarnianego, nie ma emisji CO2 jak również innych ubocznych skutków związanych z ochroną środowiska
- mówi prof. Marek Łaniecki z Wydziału Chemii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Głównymi organizatorami wydarzenia był Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Gmina Piła.

- Myślę, że samorządy, mówię tu teraz o takim myśleniu globalnym, a nie tylko lokalnym, muszą uczestniczyć w tych zmianach, a my chcielibyśmy być na pewno tymi, którzy będą prekursorami, którzy będą wyznaczać kierunek w tym zakresie. Nie tylko chodnikami, nie tylko tymi przyziemnymi sprawami żyjemy - przekonuje Piotr Głowski, prezydent Piły.

Taka rzeczywistość nie ma być wcale tak odległa. Miejskie Wodociągi i Kanalizacja mają w swoich planach inwestycyjnych budowę farmy fotowoltaicznej, której energia byłaby wykorzystywana na potrzeby funkcjonowania zakładu. MZK planuje z kolei zakup autobusu napędzanego wodorem. Gmina Piła stworzyła także projekt Zielone Wzgórza, który zakłada produkcje energii elektrycznej lokalnie w ramach osiedla - jak dodaje prezydent być może właśnie z wodoru.

- Myślę, że możemy być zaskoczeni tempem w jakim pojawi się to w Pile i począwszy od pierwszych poważnych projektów spółki GWDA, która zamierza wspólnie z PWSZ ale pewni i UAM i innymi przedsiębiorcami testować technologie wodorowe i próbować magazynować czystą energię z OZE w postaci wodoru - tłumaczy Grzegorz Marciniak, prezes Izby Gospodarczej Północnej Wielkopolski.

Budowa takich magazynów energii na terenie tej miejskiej spółki to perspektywa kilku najbliższych lat. W planach jest także powstanie nowoczesnego Centrum Badawczo-Rozwojowe badające odnawialne źródła energii. Umowę w tej sprawie podpisano w ubiegłym roku.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group