Rewolucja w podatkach. Sprawdź, czy skorzystasz

03.02.2019   Autor: Artur Maras
---

Rewolucja w rocznych rozliczeniach podatkowych – tak określane są zmiany, które weszły w życie w styczniu tego roku. Aby spełnić swoje obowiązki wobec fiskusa wiele osób nie będzie musiało nawet wychodzić z domu. Wprowadzone ułatwienie dotyczy milionów Polaków.

Od 15 lutego na stronie podatki.gov.pl w zakładce Twój e-PIT będzie można znaleźć swoją wstępnie rozliczoną deklarację podatkową. PIT wypełni za nas i udostępni Urząd Skarbowy na podstawie informacji, które posiada Administracja Skarbowa. Niektórzy aby spełnić obowiązki wobec skarbówki nie będą musieli robić nic.

- Gdy podatnik posiada tylko PIT 11 czyli pracował tylko u jednego pracodawcy, nie chce skorzystać z żadnej ulgi, nie chce rozliczyć się z małżonkiem, nie musi w ogóle wchodzić na portal podatkowy. Jego zeznanie samo się wygeneruje - tłumaczy Artur Szczap naczelnik Urzędu Skarbowego w Pile.

I przy braku jakiegokolwiek ruchu, zostanie uznane przez skarbówkę za złożone. Nastąpi to 30 kwietnia tego roku. Zmiany, które weszły w styczniu uważane są za rewolucyjne. Szacuje się, że ok 4 mln podatników nie będzie musiało żadnego zeznania złożyć.

Jeśli jednak ktoś nie chce skorzystać z przygotowanego dla niego zeznania podatkowego, zmienić je lub uzupełnić czy też skorzystać z odliczenia darowizny musi zalogować się na wspominanej stronie.

" target="_blank">

-Zeznanie może oczywiście poprawić w każdym zakresie. Może dopisać numer konta bankowego na który ma być dokonany zwrot, zmienić organizację pożytku publicznego albo ją dopisać, wpisać jakąkolwiek ulgę np. rehabilitacyjną, na Internet itp - Michał Kałwa kierownik Działu Obsługi Bezpośredniej US Piła.

Nadal pozostaje możliwość samodzielnego rozliczenia PITu elektronicznie lub w formie papierowej. Szacuje się, że wprowadzona w tym roku usługa Twój e-PIT ułatwi coroczne rozliczenie milionom Polaków. Zmiany nie objęły jednak wszystkich.

- W tym roku tylko dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. Prawdopodobnie takie są plany, tak tutaj informuje administracja skarbowa, że w przyszłym roku już dla osób prowadzących działalność gospodarczą - tłumaczy Agnieszka Rujner-Markowska, księgowa.

W tym roku jednak osoby samozatrudniające się muszą rozliczyć się tak jak miało to miejsce dotychczas. Szczegóły dostępne są na stronie podatki.gov.pl.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group