Podsumowanie inwestycji w samorządach

06.01.2019   Autor: Magdalena Lach
---

Przełom roku to czas podsumowań i planów na przyszłość. Dla samorządów gminnych to moment rozliczenia się z działań związanych z inwestycjami. Przypomnijmy najważniejsze projekty zrealizowane przez samorządy w minionym roku oraz zaplanowane na rozpoczęty już 2019 rok.

Miasta i gminy naszego regionu podsumowały 2018 rok pod względem inwestycyjnym.
W Pile prezydent Piotr Głowski w głównej mierze mówi o strefie przemysłowej i tym co się w niej działo w minionym roku.

- Zupełnie nowa dzielnica przemysłowa, która została zbudowana od zera. Ona kosztowała około 50 milionów, ale nakłady inwestycyjne przedsiębiorców wielokrotnie przewyższają to, co my tam włożyliśmy w infrastrukturę.

Bo już teraz szacuje się, że będzie to 350 mln złotych. Natomiast najważniejszą inwestycją na rok 2019 będzie rewitalizacja terenów nad rzeką Gwdą, tzw. Plantów. Powstanie tam m.in. Skateplaza. Do dużych zmian w centrum miasta przygotowuje się również Trzcianka. Rewitalizacja Placu Pocztowego wraz z terenem Targowiska to największy projekt który będzie realizowany przez najbliższe dwa lata. A jaka była największa inwestycja minionego roku w gminie Trzcianka?

- Ciężko wskazać taką flagową. Było bardzo równomierne rozłożenie nakładów na różnego typu pomniejsze działania - tłumaczy Krzysztof Jaworski, burmistrz Trzcianki.

Między innymi na bieżące utrzymanie dróg wiejskich oraz termomodernizację szkół. W Wałczu 2018 rok przebiegł pod znakiem remontu trzech ulic: Brackiej, Sienkiewicza oraz Osiedla Piastowskiego. Koszt realizacji wyniósł 6 mln zł. Również i ten zapowiada się intensywnie.

- Z najważniejszych inwestycji to wkraczamy w inwestycje kontraktu samorządowego. To są duże inwestycje wielomilionowe, jak zakup autobusów niskoemisyjnych, jak wymiana oświetlenia - wylicza Maciej Żebrowski, burmistrz Wałcza.

Burmistrz zapewnia, że magistrat chce wymienić wszystkie lampy w mieście, co ma znacznie podnieść poziom bezpieczeństwa. W Złotowie z inwestycyjnych działań najważniejszą była budowa domu przedpogrzebowego. Burmistrz Adam Pulit jasno sprecyzował też najważniejszy projekt tego roku. Będzie to remont sieci wodno-kanalizacyjnej.

- Już rozpoczęliśmy prace i będą one trwały przez dwa lata, na oczyszczalnie ścieków i tego mieszkańcy nie będą widzieć, ale to będzie jedno z większych zadań w historii miasta, które w ogóle będzie realizowane. 35 mln sama oczyszczalnia, odzysk energii z biogazu, przebudowa technologii.

" target="_blank">

A także wymiana 105-letnich rur sieci wodociągowej na odcinku 12 km. Najciekawszą inwestycją może się pochwalić Chodzież. Planowane jest utworzenie Alei Gwiazd Jazzu przy ulicy Strzeleckiej.
- Aleja ta ma za zadanie oddziaływać nie tylko tutaj lokalnie, regionalnie, ale może nawet dalej. Myślę, że po latach będzie świetnym miejscem, do którego będą przyjeżdżali mieszkańcy - prognozuje Jacek Gursz, burmistrz Chodzieży.

A pomóc w tym miał także zakres prac zrealizowanych w 2018 roku. W Chodzieży przeprowadzono wiele remontów infrastruktury drogowej. Wiele zrealizowanych inwestycji w regionie nie byłoby możliwe bez pozyskania środków zewnętrznych. Należy mieć nadzieję że w nowej perspektywie unijnej kolejne pieniądze trafią do naszej małej ojczyzny.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group