Roboty w świecie inżynierów

20.08.2018   Autor: Redakcja
---

Nowoczesne technologie wspierają dziś większość procesów – nie tylko w dużych przedsiębiorstwach, ale także w życiu każdego z nas. Nie potrafimy już sobie wyobrazić funkcjonowania bez automatyzacji działań, a aplikacje informatyczne stają się nieodłącznym elementem naszych codziennych czynności.

Warto więc rozpocząć przygodę z nimi i nauczyć się współtworzyć nowe rozwiązania technologiczne. Wiedzą o tym przyszli inżynierowie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile. Robot, który w najbliższym czasie zostanie zakupiony dla kierunku elektrotechnika (specjalność: systemy automatyki i elektroniki) oraz mechanika i budowa maszyn (specjalność: inżynieria produkcji) jest tego znakomitym przykładem.
Studenci zyskają sprzęt o wartości ponad 50 tys. zł.
Dzięki temu, że Instytut Politechniczny będzie dysponował tym nowoczesnym sprzętem, studenci będą mogli szybciej zdobyć praktyczne umiejętności programowania urządzeń wykorzystywanych w przedsiębiorstwach, w których np. realizują studia dualne.
Jak podkreśla mgr inż. Paweł Szubert - W najbliższym czasie chcielibyśmy rozszerzyć możliwości laboratorium o specjalistyczne stanowisko do sterowania układami napędowymi z wykorzystaniem sterowników PLC, które służą m.in. do kontroli procesów produkcyjnych w przemyśle. Chcemy zakupić także stanowisko dydaktyczne do kontroli nadzorczej oraz gromadzenia danych.
Te profesjonalne rozwiązania, znajdują zastosowanie w wielu aplikacjach. Używa się ich między innymi do zarządzania: ekologicznymi elektrowniami, zakładami gospodarki wodnej, systemami informacji pasażerskiej w pojazdach komunikacji, budynkami użyteczności publicznej, a także liniami produkcyjnymi w przemyśle. Studenci Instytutu Politechnicznego już dziś poznają możliwości praktyczne z wykorzystaniem mikrokontrolerów.20

- Chcemy zakupić zestawy układów do wykonywania wszelkiego rodzaju pomiarów, przetwarzania sygnałów elektrycznych i nieelektrycznych oraz transmisji danych, które pozwolą studentom wykonywać bardziej praktyczne projekty z wykorzystaniem wspomnianych mikroprocesorów – dodaje Paweł Szubert.

Już teraz studenci w ramach projektów czy prac dyplomowych budują m.in. stacje pogodowe, roboty mobilne, a nowe układy, pozwolą nam na jeszcze lepsze wykorzystanie technologii w życiu codziennym np. poprzez tworzenie aplikacji wykorzystywanych w tzw. inteligentnych domach.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group