Skarby z lasu

19.08.2018   Autor: AK
---

Pilscy leśnicy współpracują z archeologami. Wszystko po to, by nie dopuścić do zniszczenia dziedzictwa kulturowego regionu, jaki kryje się w lasach. A jak się okazuje, znalezisk jest sporo i to bardzo interesujących. Pilskie lasy są pierwszymi w kraju, które stale współpracują z archeologami.

Zaczęło się 8 lat temu od współpracy archeologa Jarosława Roli z nadleśniczym ze Zdrojowej Góry Adamem Standio. Trzy lata temu regularną współpracę podjęło Nadleśnictwo Kaczory, a teraz decyzją dyrektora regionalnego wszystkie nadleśnictwa w pilskim regionie.

- Jeżeli gospodaruje się na powierzchni prawie 20 tys. ha i gospodaruje się w ciemno, to można zrobić bardzo wiele szkód m.in. właśnie w dziedzictwie kultury w tych zabytkach które są gdzieś tam pochowane po lasach - mówi Adam Standio, nadleśniczy Nadleśnictwa Zdrojowa Góra.

A jest ich niemało. Świadectwem mogą być ozdoby wotywne znaleziony w lesie pod Dobrzycą. W sposób nielegalny, bez nadzoru archeologa.

- Ale niedaleko miejsca, odkrycia skarbu, już po tym jak powstało tam odnowienie udało się znaleźć obozowisko z czasu neolitu, czyli sprzed 7,8,9 tys lat, obok stanowisko z czasu mezolitu, czyli ostatniego okresu epoki kamienia - mówi dr Jarosław Rola, archeolog w Muzeum Okręgowym w Pile

A to już daje nam wiedzę, że na tym terenie było tak wczesne osadnictwo. Ziemia w lasach kryje wiele ciekawych historii – jak choćby to pole mielerzy, czyli miejsc, gdzie wypalano węgiel drzewny. Przebadano jeden z 94-rech mielerzy, który powstał pomiędzy 1700 a 1720 rokiem. Podczas odnowień lasu, już w odsłoniętej ziemi można więc znaleźć sporo przedmiotów naprowadzających na coraz to nowe i nierzadko zaskakujące odkrycia, bo las konserwuje w ziemi wiele artefaktów. A umiejętne ich odczytanie wzbogaca naszą historię.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group