Narzekamy na upały, w rolnictwie susza i pożary lasów

15.06.2018   Autor: Redakcja
---

Przez kilka dni termometry w całej Polsce wskazywały ponad 30 stopni Celsjusza. Nie inaczej było w naszym regionie. Upały dały się we znaki nie tylko mieszkańcom, ale przede wszystkim rolnikom. Ci już dziś liczą i zgłaszają straty.

Choć kalendarzowe lato dopiero za kilka dni, to już na termometrach coraz częściej pokazuje się "30". Jak poradzić sobie w taką pogodę?

– Dużo wody pić, spacerować nie wtedy kiedy mocno grzeje. W chłodnym miejscu przebywać - podpowiadają mieszkańcy Piły.

Szczególnie osoby starsze i dzieci są narażone na skutki zbyt długiego przebywania na słońcu. Oparzenia i udary to tylko niektóre z przykrych konsekwencji. Na szczęście pilski szpital nie odnotował w tym okresie wzrostu przyjęć pacjentów.

– Przede wszystkim rozsądek, do tej pory nie mieliśmy żadnych problemów w związku z tym, że było ciepło. Ludzie chyba wiedzą co mają robić - mówi Dariusz Ścierwicki, lekarz w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Pile.

Czyli nosić lekką odzież, pić dużo wody, czy unikać długich spacerów w słońcu. Wysokie temperatury to także podwyższone ryzyko wystąpienia pożaru w lasach.

– Niedopałek papierosa może spowodować wielkie zagrożenie pożarowe - mówi bryg. Rafał Mrowiński, komendant pilskiej straży pożarnej.

W weekend spłonęło prawie pół hektara lasu w pobliżu Jeziora Płotki. Strażacy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.

– Ta wilgotność niewiele nam wzrosła, także ta sytuacja nie tylko na obszarach leśnych, ale również w gospodarstwach rolnych, ale również na polach utrzymuje się bardzo trudna - tłumaczy bryg. Rafał Mrowiński.

Rolnicy już biją na alarm. Susza rolnicza występuje na terenie całej Polski. Spadek plonów może sięgnąć nawet 20 proc. To ogromne straty nie tylko dla samych rolników, ale także konsumentów.

– Dzisiaj możemy określić, że będą ogromne straty w plonach, żniwa będą przyspieszone o 10-15 dni. Zboża nie rozwinięte, a to jest objaw temperatur - tłumaczy Stefan Piechocki, wicestarosta pilski.

Które przekraczały ponad trzydzieści stopni. I choć dziś mamy chłodniejszy dzień to już wkrótce upały wrócą.

– Z dnia na dzień będzie coraz cieplej, temperatura wzrasta przed nami kolejny upalny weekend, jednak jest szansa na wystąpienie burz i niewielkich opadów deszczu - prognozuje Patrycja Jankowska, prezenterka pogody w TV ASTA.

Wielkopolska jest jednym z największych obszarów dotkniętych suszą w kraju. Wnioski o szacowanie strat rolnicy mogą składać w urzędach gmin. Gmina przekazuje do wojewody wniosek o wszczęcie prac przez komisję do szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group