Jeszcze kilka wspomnień z Gali Syriuszy

27.02.2018   Autor: Artur Maras
---

W sobotę w Teatrze Miejskim odbyła się uroczysta gala wręczenia Syriuszy. Nagroda Prezydenta Miasta Piły przyznawana jest za wybitne osiągnięcia biznesowe, kulturalne czy sportowe, osiągnięte w poprzednim roku.

Statuetki Syriusza wręczane są od 8 lat i nie bez powodu nagroda prezydenta Miasta otrzymała takie imię.

- To po Słońcu druga najjaśniejsza gwiazda. Dzisiaj nagradzaliśmy gwiazdy, bo każdy świeci na swój sposób, wtedy kiedy tworzy kulturę, kiedy ma wyniki sportowe, to są nasze pilskie gwiazdy - tłumaczy Piotr Głowski, prezydent Piły.

Nagrody były przyznawane w 6 kategoriach dotyczących sportu, kultury, lokalnej społeczności, biznesu czy osobowości. W kategorii „Firma, przedsięwzięcie, inwestycja roku" statuetka powędrowała do firmy Thule Group.

- Chcieliśmy otworzyć zakład w jeden rok. To był listopad 2016. Dużo było pracy, współpracy z miastem, deweloperami, ludźmi w Szwecji tu w Pile, bardzo szczęśliwe daliśmy radę - cieszy się z wyróżnienia Jeroen Bronnenberg z Thule Group.

W kategorii „Wydarzenie roku” Syriusza otrzymała firma Habitat Lunares, która na pilskim lotnisku stworzyła jedyną tego rodzaju bazę w Europie, która służy do symulacji misji kosmicznych.

Syriusz za Sukces Kulturalny Roku otrzymał Paweł Różycki. Pomysłodawca serii magazynu historycznego „Tajemnice Piły” oraz „Tajemnice Historii”. Współtwórca dwóch filmów o Powstaniu Wielkopolskim i trzeciego w realizacji.

- Zaskoczenie ogromne i radość równie ogromna bo myślę, że to jest wspaniałe wyróżnienie, bo w tym doborowym towarzystwie nominowanych osób w tej właśnie kategorii, które osiągnęły naprawdę wielkie sukcesy w roku 2017, ale wydaję mi się również, że to jest wyróżnienie dla wszystkich, którzy współpracują ze mną od ładnych kilku lat
- zapewnia Paweł Różycki, reżyser.

W tej kategorii nominowany był także zespół Dikanda dla którego nawet wyróżnienie było miłym akcentem na okrągły jubileusz istnienia zespołu.

- Fajna taka nagroda dla nas na to 20-lecie bo faktycznie w tym roku wszędzie nas było pełno, bo świętowaliśmy hucznie te 20-lecie, również dając tutaj wspaniały koncert w Pile
- mówi Anna Witczak-Czerniawska, wokalistka zespołu Dikanda.

Osobowością roku został rektor PWSZ w Pile, prof. nadzw. dr hab. Donat Mierzejewski.

Za działalność na rzecz społeczności lokalnej nagrodę otrzymały Rodzinne Ogrody Działkowe Miasta Piły. Najwięcej osób było nominowanych w kategorii Sport. Nagroda Syriusza przypadła Klaudii Adamek.

- Mistrzostwa Europy w Roseto. Tam była szósta w finale. Byłam z tego bardzo zadowolona. Wiadomo są lepsze zawodniczki ode mnie, ale dla mnie był to duży sukces. Również jestem zadowolona z Mistrzostw Polski
- zapewnia Klaudia Adamek, lekkoatletka.

Grand Prix za wieloletnią działalność na rzecz rozwoju miasta otrzymał Piotr Toboła. Statuetkę w jego imieniu odebrał syn. Po gali goście wysłuchali występu zespołu Audiofeels. Galę poprowadził Maciej Orłoś.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group