Chorzy na serce zyskali nowe możliwości

28.11.2017   Autor: Michał Kępiński
---

To co do tej pory było tylko w sferze marzeń w piątek stało się faktem. W klinice Ars Medical w Pile wykonano pierwszy zabieg ablacji. To duża szansa, a przede wszystkim korzyść dla pacjentów, którzy do tej pory musieli jeździć do szpitali w Bydgoszczy i Poznaniu.

Ablację wykonuje się, aby leczyć arytmię serca, czyli jego nierówne bicie. Zabieg wykonuje się za pomocą długich i cienkich elektrod ablacyjnych. Po uprzednim znieczuleniu miejscowym wprowadza się igłę do tętnicy lub żyły udowej. Przez igły wprowadza się do serca elektrody, które są podgrzane do temperatury około 60 stopni Celsjusza. Zabieg ma wysoką skuteczność i wiąże się z krótkim pobytem w szpitalu.

Jest to nowa metoda leczenia arytmii serca. Tą metodą możemy usuwać groźne arytmie komorowe, arytmie pochodzenia nadkomorowego, a więc migotania , trzepotania przedsionków oraz częstoskurcze nadkomorowe. Jest to dla nas bardzo ważny dzień, nie tylko poszerzamy możliwości diagnostyczne i lecznicze, ale to stanowi również o prężności naszej placówki - podkreśla dr Zygmunt Malinowski, prezes zarządu kliniki Ars Medical w Pile.

Do ablacji pacjenta kwalifikuje kardiolog na podstawie wyników badania elektrofizjologicznego, EKG czy Holtera. Przed zabiegiem lekarz ocenia także ogólny stan zdrowia pacjenta i stopień zaawansowania jego dolegliwości. W piątek w Pile wykonano cztery ablacje, które niosą dla chorego duże korzyści.

Wykonując ablację, niszcząc źródło arytmii przywracamy pacjentom zdrowie i możliwość normalnego funkcjonowania. Także korzyść jest bardzo duża, pacjent nie potrzebuje przyjmować leków, może prowadzić normalny tryb życia i praktycznie nie ma żadnych ograniczeń, które są stawiane w przypadku innych form leczenia chorób serca - wyjaśnia dr n. med. Artur Baszko, specjalista kardiolog.

Wykonywanie zabiegu ablacji przez znanego w kraju specjalistę dr n. med. Artura Baszko to także doskonała nauka dla lekarzy pracujących w klinice Ars Medical. Dzięki telewizji wewnętrznej mogli oni na wyświetlaczu w sali konferencyjnej obejrzeć to, co działo się na sali operacyjnej.

My lekarze z kliniki Ars Medical cieszymy się bardzo, że mamy sposobność obejrzeć zabieg, które dosyć rzadko odbywają się w naszej jednostce leczniczej. Chce również podkreślić, że możemy dzięki naszej telewizji wewnętrznej prowadzić również konsultacje międzynarodowe - dodaje kardiolog dr Waldemar Kaletka.

Zainteresowanie zabiegami ablacji w Pile jest ogromne. Do tej pory pacjencji musieli jeździć do Bydgoszczy i Poznania. Niestety zabieg w klinice Ars Medical nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Czy zmieni się to w najbliższym czasie? Zygmunt Malinowski zapewnia, że zrobi wszystko, aby tak się stało.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group