Od 1 sierpnia ruszy nabór wniosków na 500+

25.07.2017   Autor: Artur Maras
---

Zmiany w programie „Rodzina 500+” na kolejny okres rozliczeniowy. Mają one głównie uszczelnić obecny system. Chodzi m.in. o doprecyzowanie przepisów, które powodują trudności interpretacyjne oraz wyłudzanie świadczeń przez osoby do tego nieuprawnione.

- W ubiegłym roku na początku okresu zasiłkowego 500+ 3/4 wniosków przyjęliśmy w pierwszym miesiącu od momentu rozpoczęcia zbierania tych wniosków, więc może być duże zainteresowanie od pierwszego sierpnia. Przypominam też, że wielu informacji, które potrzebne są do rozpatrzenia wniosków klient nie musi składać, ponieważ my za pośrednictwem systemu "Empatia" jesteśmy sami w stanie je pozyskać - tłumaczy Wanda Kolińska dyrektor MOPS w Pile.

Obecne zmiany w programie 500+ mają uszczelnić system. Na program „Rodzina 500+” w Pile wydano dotychczas 53 mln złotych. Korzysta z niego ponad 4 tys. rodzin. Łącznie to ponad 7 tys. dzieci. Nowe przepisy dotyczą głównie kwestii dochodowej i składu rodziny. W nowym okresie rozliczeniowym ministerstwo wprowadziło bowiem wymóg posiadania zasądzonych alimentów na rzecz dziecka.

Został także wprowadzony nowy sposób ustalania wysokości dochodu w przypadku osób rozliczających się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym. Osoby, które deklarują samotne wychowanie nie będą już miały możliwości zastosowania przepisów dotyczących utraty dochodu gdy rodzic zrezygnuje z pracy, a później w okresie 3 miesięcy podejmie ponownie zatrudnienie u tego samego pracodawcy. Nie zmieniają się za to obecne kryteria dochodowe uprawniające do świadczenia na pierwsze dziecko oraz to, że świadczenie przysługuje każdemu drugiemu dziecku. Zmieni się za to także sama karta z wnioskiem. Te będzie można składać już od 1 sierpnia.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group