Miasto sfinansuje szczepionki dla dziewczynek

10.05.2017   Autor: Michał Kępiński
---

Od 15 maja rozpocznie się w Pile program profilaktyki zakażeń wirusem HPV powodującym raka szyjki macicy. Na szczepienia można zapisywać się do piątku w szkołach lub bezpośrednio w przychodni Medico na ulicy Lotniczej 3.

W Polsce zapada na ten typ nowotworu ponad 3 600 kobiet rocznie, z czego umiera co roku około 2 000. Jest to jeden z najwyższych wskaźników umieralności w Europie. Najbardziej efektywną formą zapobiegania zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego są szczepienia.

- Mamy szczepionkę, która skutecznie zapobiega rozwojowi i zakażeniu tym wirusem płciowym. Skuteczność szczepionki jest bardzo duża no i w efekcie nie dojdzie do zakażenia, no to nie dojdzie do rozwoju raka szyjki macicy - tłumaczy Adam Gronowski, lekarz rodzinny z Piły.

Gmina Piła podjęła decyzję o finansowaniu z budżetu miasta szczepień profilaktycznych przeciwko zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego. W 2017 roku będą one przeznaczone dla dziewczynek urodzonych w 2004 i 2005 roku, a rok później także dla rocznika 2006. Koszt szczepień to prawie 350 tysięcy złotych.

- Myślę, że to stosunkowa nieduża kwota, za pewność i zdrowie. Więc jeżeli można, dzisiaj technologia na to pozwala, być może uratować w przyszłości zdrowie i życie, bo śmiertelność jest niezwykle duża przy tych chorobach, to chcemy to robić - zapewnia Piotr Głowski, prezydent Piły.

W 2017 roku zabezpieczone środki pozwolą na zaszczepienie około 360 dziewczynek. Zapisy trwają do 12 maja. Szczepienia będą wykonywane w NZOZ Medico na ulicy Lotniczej 3 w trzech dawkach. Pierwsze podanie już 15 maja.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group