Nie ma szczątków pod mauzoleum

06.12.2016   Autor: Klaudia Michalska
---

To o czym mówiło się od dawna zostało w końcu oficjalnie potwierdzone. Na placu Pocztowym w Trzciance nie ma ludzkich szczątków. Przeprowadzone badania dały jednoznaczne wyniki, że cmentarza wojennego pod mauzoleum nie ma .

- Czekamy już na dokumentację od firm które wykonywały nam te badania. Po skompletowaniu dokumentacji przesyłamy tą informację do Instytutu Pamięci Narodowej, do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jak i też do wojewody wielkopolskiego. W późniejszym etapie Instytut Pamięci Narodowej po konsultacji z wojewodą wielkopolskim będą musieli się zastanowić na temat zdjęcia statusu cmentarza wojennego na terenie właśnie gminy Trzcianka. - tłumaczy Krzysztof Czarnecki, burmistrz Trzcianki

Jeśli status zostanie zdjęty, wtedy Rada Miejska będzie musiała podjąć uchwałę która ustali co dalej. Dla przypomnienia, mauzoleum na planach przebudowy placu Pocztowego nie widnieje. Dlatego prawdopodobnie radni zdecydują o rozebraniu grobowca. Badania geofizyczne i odwierty wykazały, że szczątków w centrum już nie ma. Teraz przed gminą zadanie aby dowiedzieć się gdzie radzieccy żołnierze zostali przeniesieni. Nad tym pracuje już Muzeum Ziemi Nadnoteckiej.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group