Niedaleko Chodzieży odsłonięto unikatową makietę Gontyńca, łączącą zaawansowane techniki kartograficzne z precyzyjnym rzemiosłem. Ta trójwymiarowa mapa pozwala w nowy sposób spojrzeć na najwyższe wzniesienie Pojezierza Wielkopolskiego.
Poruszając się drogą wojewódzką nr 183 z Chodzieży w stronę Czarnkowa, przy zjeździe na leśnictwo Jacewko, na pobliskim parkingu pojawiła się nowa atrakcja. Na miłośników leśnych wędrówek czeka makieta wiernie odzwierciedlająca złożone ukształtowanie terenu.
- Wpadliśmy na pomysł, żeby też uwidocznić właśnie mieszkańcom i turystom ten nasz masyw Gontyńca. Przedstawić go w takiej formie, żeby można go było po prostu objąć wzrokiem, nawet dotknąć, zobaczyć jak urozmaicona jest to rzeźba, jak wiele takich zakamarków przyrodniczych skrywa w sobie - mówi Michał Pawłowski z Nadleśnictwa Podanin oraz poartalu namapach.pl.
Takich ukrytych miejsc wciąż jest wiele. Na Gontyniec prowadzą urozmaicone szlaki turystyczne – czerwony i żółty z Chodzieży oraz żółty z Oleśnicy. Makieta pozwoli na ocenę trudności poszczególnych tras. Trochę trudności z realizacją projektu miał także twórca makiety.
- Kolokwialnie powiem, nie było łatwo, aczkolwiek zadanie wydaje mi się, że było wyzwaniem, ponieważ gabaryty tej formy, która była tutaj wykonana, były ogromne, bo to było półtora metra na półtora - wyjaśnia rzeźbiarz Marek Zaleski.
Makieta to część projektu „Zachowanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Ziemi Chodzieskiej”, współfinansowanego m.in. przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Komentarze