Asta Video Fest

Spotkanie partnerskich powiatów

22.05.2016   Autor: Redakcja
---

W dniach od 19 do 22 maja na terenie powiatu pilskiego gościła delegacja władz partnerskiego powiatu Schwalm-Eder z Hesji w Niemczech.

12-osobowa delegacja samorządowców z powiatu Schwalm-Eder ze starostą Winfriedem Beckerem oraz przewodniczącym Rady Michaelem Kreutzmannem, rozpoczęła wizytę od Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pile. Goście zapoznali się m.in. z działalnością Centrum Ratowniczego oraz uczestniczyli w powiatowych obchodach Dnia Strażaka.

- To pierwsza wizyta samorządowców z powiatu Schwalm-Eder w naszych jednostkach dlatego chcieliśmy pokazać im jak u nas zorganizowana jest straż pożarna, jakie mamy wyposażenie sprzętowe i jak wygląda i działa nasze Centrum Ratownicze. Myślę, że niebawem znajdzie się też czas na wymianę doświadczeń – mówi bryg. Rafał Mrowiński, komendant powiatowy KP PSP w Pile.

Goście z Niemiec bardzo wysoko ocenili działania i wyposażenie pilskich strażaków.

- Pilska straż pożarna zrobiła na mnie ogromne wrażenie ponieważ u nas funkcjonuje tylko ochotnica straż pożarna, dlatego jest to dla nas bardzo interesujące – mówi Winfried Becker, starosta powiatu Schwalm-Eder.

Podczas spotkania z dziennikarzami, starostwie obu powiatów pozytywnie ocenili dotychczasowe kontakty oraz zapowiedzieli rozszerzenie ich na współpracę gospodarczą.

- Do tej pory nasze powiaty współpracowały na niwie turystyki, sportu i kultury – mówi starosta pilski Eligiusz Komarowski. Chciałbym rozwinąć tę współpracę o sferę gospodarczą i moja propozycja uzyskała już wstępną akceptację starosty Winfrieda Beckera, dlatego już niebawem zamierzamy doprowadzić do spotkania organizacji, które skupiają przedsiębiorców pilskich i powiatu Schwalm-Eder.

- Rozmawialiśmy o współpracy gospodarczej ponieważ chcemy, aby również nasi przedsiębiorcy mogli ze sobą współpracować i na początek chcielibyśmy zorganizować spotkanie prezesów tych organizacji – mówi Winfried Becker, starosta powiatu Schwalm-Eder. – Dla mnie równie ważne jest także to, abyśmy kontynuowali wymianę młodzieży szkolnej i organizację wspólnych wydarzeń sportowych, abyśmy mogli dalej uczyć się od siebie także jeżeli chodzi o ochronę środowiska i ekologię.

- Miałem okazję już dwukrotnie gościć w powiecie Schwalm-Eder i wiem jaki ten powiat ma potencjał. Jest to powiat bardzo podobny do naszego i możemy się od siebie rzeczywiście wiele nauczyć – mówi Kazimierz Wasiak, przewodniczący Rady Powiatu w Pile. - Ta trwająca od kilu lat wymiana młodzieży, sportowców a teraz kontakty gospodarcze, będą służyły jednej i drugiej stronie.

- Jestem u was już po raz piaty i jestem pod ogromnym wrażeniem jak się powiat pilski się rozwija i modernizuje – mówi Michael Kreutzmann, przewodniczący Rady Powiatu Schwalm-Eder. - Chciałbym podziękować Panu staroście Komarowskiemu, za to że jest zainteresowany kontynuacją naszej współpracy i jej rozwojem.

Niemieccy samorządowcy ze Schwalm-Eder spotkali się także z przedstawicielami Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenia Partnerstwa Powiatów Schwalm-Eder i Powiat Pilski, odwiedzili sady Henryka Stokłosy w Śmiłowie i spotkali się z prezesem LGD „Krajna nad Notecią”. Ponadto był dla nich zorganizowany przejazd kolejką wąskotorową oraz wizyta w gospodarstwie rybackim Ziemowita Pirtania „Pstrąg Tarnowo”, gdzie goście mieli okazję spróbować wyjątkowych potraw, które osobiście przygotował i serwował właściciel restauracji RYBI PUZON. Zapoznali się również z ofertą gospodarstwa agroturystycznego „Kozia Baba”. Złożyli też kwiaty na grobie byłego radnego Rady Powiatu w Pile śp. Andrzeja Barczaka.

Podczas pożegnalnej kolacji goście z Niemiec podkreślali wyjątkowość i atrakcyjność tegorocznego programu wizyty, dziękowali za życzliwą gościnność i zaprosili przedstawicieli powiatu pilskiego do rewizyty w Niemczech.

artykuł i zdjęcia: Agnieszka Matusiak, rzecznik prasowy starosty pilskiego

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group