Nabrzeże Gwdy do remontu

04.10.2015   Autor: Artur Maras
---

Rzeka Gwda najprawdopodobniej doczeka wymiany betonowych nabrzeży. Rozmowy z Urzędem Marszałkowskim trwają. Znamy już koszt inwestycji. Dodatkowo Organizacja Turystyczna Północnej Wielkopolski „Dolina Noteci” rozpocznie lada moment znakowanie rzeki dla kajakarzy.

Chodzi o regulacje umocnień wzdłuż rzeki Gwdy. Nabrzeża nie są w dobrym stanie. Nie były gruntownie remontowane odkąd powstały, czyli kilkadziesiąt lat temu. Teraz po wielu rozmowach z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Poznaniu i zmianie jego dyrektora może się to w końcu udać - Sięga to kwoty 20 mln złotych. Przyczyn zasugerował, że niezbędny jest z naszej strony wstawiennictwo u marszałka aby ten projekt przeszedł – mówi Krzysztof Szewc, zastępca prezydenta Miasta Piły.

Rozmowy miasta z urzędem marszałkowskim trwają. Bowiem to głównie od niego będzie zależało czy zostaną przyznane środki na ten cel. Jak podkreśla zastępca prezydenta prace rozpoczęłyby się najwcześniej w przyszłym roku. Jednak najważniejsze jest to, że będą niemal na pewno wykonane. A plany są spore - Nasz projekt obejmuje tak jak mówiłam 5 km na odcinku miejskim i dotyczy to typowo ubezpieczenia brzegowego pozostawienia miejsca na slipy, jakieś schody wchodzą w grę. Mniej więcej tak to wygląda – mówi Magdalena Żmuda, dyrektor RZGW w Poznaniu

Dokumentacja była opracowana już w 2013 roku. Prace częściowo będą wykonywane z wody. Oprócz wymiany betonowych nabrzeży zostaną usunięte również powalone drzewa oraz część tych , których korzenie mogą w przyszłości rozsadzać betonowe umocnienia. Część prac będzie prowadzona z wody przy użyciu sprzętu pływającego. Jednak to nie wszystkie zmiany jakie czekają na rzekę Gwdę. Organizacja Turystyczna Północnej Wielkopolski „Dolina Noteci” rozpocznie lada moment znakowanie rzeki dla kajakarzy - To znakowanie jest przede wszystkim nastawione na zwiększenie bezpieczeństwa w związku z dużą ilością urządzeń hydrotechnicznych, mostów drogowych - mówi dr Paweł Owsianny, zastępca dyrektora ZOD UAM w Pile.

Oznakowanie Kajakowego Szlaku Wodnego rzeki rozpocznie się od Ujścia w górę rzeki i w tym roku zakończy na granicy powiatu pilskiego. W przyszłym roku powiat złotowski. Postawionych ma zostać kilkadziesiąt znaków wyniesie ponad 19 tys. złotych i jest finansowane z urzędu marszałkowskiego. Ma ono zwiększyć bezpieczeństwo płynących kajakiem. Jednak oni sami do tematu betonowych umocnień i znaków podchodzą z większą rezerwą - Moim zdaniem znakowanie rzeki jest potrzebne ale bez przesady. Rzeka Gwda jest rzeką, która nie ma rozwidleń, nie da się na niej zgubić. Jeden, dwa znaki informacyjne i to wszystko, Dobry kajakarz i tak popłynie a słaby nie powinien płynąc sam. Czyli to nie ma większego znaczenia moim zdaniem – mówi Maciej Puto, prezes Stowarzyszenie SN Zwałka.

Zdaniem prezesa stowarzyszenia organizującego w Pile co roku imprezę o nazwie Masa Kajakowa, w której udział bierze kilkaset osób umocnienia rzeki choć potrzebne również wpływają na zmniejszenie atrakcyjności rzeki dla kajakarza, bo takie „betonowe koryto” choć konieczne, to odbiera rzece cała atrakcyjność. Jak podkreśla dla kajakarza im bardziej dziko tym lepiej. Jedno jest pewne. Znakowanie rzeki Gwdy dla kajakarzy rozpocznie się za kilka dni a wymiana betonowych umocnień na odcinku miejskim najprawdopodobniej w przyszłym roku.

 

 

Przeczytaj więcej o: Gwda Piła, nabrzeże Gwdy, znakowanie Gwdy,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group