Krajobraz po burzach - to jeszcze nie koniec

21.07.2015   Autor: Redakcja
---

Zniszczone dachy, nieprzejezdne drogi, połamane drzewa czy uszkodzone linie energetyczne to skutki kilkominutowej nawałnicy, która przeszła w niedzielne popołudnie nad naszym regionem. Gwałtowne burze wyrządziły wiele strat. Jeszcze w tym tygodniu może się to powtórzyć.

Nawałnice i trąba powietrzna przeszły nad naszym regionem. W efekcie gwałtownych burz, zostały uszkodzone dachy i linie energetyczne oraz powalone drzewa. Strażacy z Piły wyjeżdżali do ponad pięćdziesięciu zdarzeń. Na szczęście w żadnym przypadku nie odnotowano osób poszkodowanych. Prace strażaków trwały do późnych godzin nocnych.

- Najbardziej trudna sytuacja była w gminie Wysoka, gdzie nawałnica wyrządziła dużo szkód, zablokowała też drogi. Interweniowała straż pożarna z Wysokiej oraz z Piły. Drzewa zostały usunięte na pobocze, a zwisające konary drzew usunięto za pomocą podnośników i drabiny mechanicznej, które zostały zadysponowane na miejsce zdarzenia - mówi Zbigniew Szukajło, rzecznik pilskiej straży pożarnej.

W Trzciance kilkunastominutowa nawałnica również wyrządziła duże straty. Między innymi drzewo przygniotło samochód na jednej z posesji w centrum miasta. Burza zerwała także dach z jednego z domów przy ulicy 27 Stycznia. Prawdopodobnie poszkodowani dostaną odszkodowanie od wojewody, w kwocie 6 tysięcy złotych. Władze miasta również nie pozostają bierne wobec tej sytuacji. Zakupiono dodatkowe łaty i gwoździe, aby chociaż tymczasowo zabezpieczyć budynek przed kolejną wichurą.

- Rozmawiałam z właścicielem posesji. Mają zamówioną blachę na dach. Mogą też zgłosić się do urzędu po pomoc - mówi Grażyna Zozula, zastępca burmistrza Trzcianki.

Przez najbliższe dni pogoda się nie unormuje. W tym tygodniu temperatury będą się wahały między 23, a 28 st. C. Możliwe są burze i wichury. - Pogoda będzie dynamiczna - mówi Anna Nemet, z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Po niedzielnej nawałnicy wiele miejscowości zostało pozbawionych prądu, a piwnice w budynkach mieszkalnych zostały zalane. W przypadku powtarzających się tak silnych zdarzeń atmosferycznych, należy zachować szczególną ostrożność.

Przeczytaj więcej o: burze, zniszczenia, łokacz mały,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group