Pomnik Rodła powrócił

19.05.2015   Autor: Artur Maras
---

Kilka dni temu na Plac Konstytucji 3 Maja powrócił pomnik Rodła. Został on zdemontowany w lipcu ubiegłego roku, ze względu na rozpoczęcie prac nad nowym centrum miasta. Przez ten czas pomnik został oczyszczony i zakonserwowany przez firmę kamieniarską.

Pomnik umieszczono jednak w innym miejscu niż stał pierwotnie. - Pan prof. Andrzej Kadłuczka, który robił dokumentację, starał się wkomponować ten obelisk w takie miejsce, aby dobrze komponował się z resztą elementów zagospodarowania, które powstało. Dlatego pomnik znalazł się na dominancie tak zwanego 11 listopada – mówi Jolanta Sobieszczyk, Urząd Miasta Piły.

Samo miejsce w którym stoi pomnik, czyli obecny Plac Konstytucji 3 maja jest bardzo ciekawe. W okresie staropolskim przebiegała tam droga na Ujście, w stronę dzisiejszego dworca kolejowego. W tym miejscu znajdował się również drewniany kościół św. Jana. Później postawiono na placu jeden z pilskich browarów, a w okresie międzywojennym powstał tam plac gwiaździsty. W latach 60-tych zrodził się pomysł, zbudowania w tym miejscu ronda, którego zwieńczeniem miał być właśnie pomnik Rodła. Cały projekt zrealizowano w ówczesnym duchu propagandy. - Głównym powodem była rocznica 20-lecia Polskiej Partii Robotniczej. To właśnie w tamtym miejscu w przeddzień święta 21 lipca 1962 roku odsłonięto ten pomnik, nazwany pomnikiem Rodła – mówi Maciej Usurski, historyk.

Autorem pomnika był poznański rzeźbiarz Józef Kopczyński. Stworzył obelisk składający się z 5 brył wapienia pińczowskiego. Artysta umieścił na pomniku różne symbole związane z historia naszego regionu. Napis - „Byliśmy Jesteśmy Będziemy” związany jest z losami ludności zamieszkującej te tereny. Jeleń oczywiście jako symbol Piły i herbu naszego miasta. Ważnym znakiem jest również znak Rodła -  znak związku Polaków w Niemczech. - Jest tam też głowa byka, która wywołuje zdziwienie niektórych mieszkańców. Nawiązuje ona do pierwotnego herbu Wielkopolski, jakim w średniowieczu była właśnie głowa byka – mówi Marek Fijałkowski, historyk.

Pomnik, po zakończeniu wszystkich prac, zostanie podświetlony wkomponowując się w resztę placu. Rewitalizacja nowego centrum miasta ma zakończyć się z początkiem lipca.

 

Przeczytaj więcej o: historia piła, remont piła, remont rychlik,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group