Zarzuty radnego Porzucka

14.03.2015   Autor: Artur Maras
---

Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Marcin Porzucek znów nie przebiera w słowach. Jego zdaniem przy jednej z większych inwestycji w powiecie pilskim przeprowadzanej przez dwie poprzednie kadencje, mogło dojść do rażących nieprawidłowości.

Marcinowi Porzuckowi, radnemu sejmiku województwa wielkopolskiego chodzi o rzekome nieprawidłowości przy przeprowadzaniu termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, której łączny koszt wyniósł ponad 10 mln zł. Plan termomodernizacji dotyczył ośmiu budynków na terenie powiatu, a najdroższa była termomodernizacja Powiatowego Centrum Edukacji w Pile - 2, 5 mln zł. Część środków została pokryta z Europejskiego Funduszu Spójności. Nieprawidłowości miały zostać wykryte przy przeglądzie technicznym budynku, przeprowadzonym w połowie grudnia ubiegłego roku.

Sprawdzono grubość izolacji na dachu Centrum Edukacji i stwierdzono to, że nie ma tam 16 cm styropapy, która zgodnie z projektem budowlanym z 2010 roku miała tam być – relacjonuje Porzucek

Przegląd wykazał, że zamiast styropapy na dachu znajduje się o 6 cm cieńsza warstwa wełny mineralnej.Według obliczeń radnego, mogło  to przynieść oszczędności rzędu kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych. I tutaj zdaniem Porzucka są dwie drogi: albo powiat dogadał się z wykonawcą, żeby nie zakładać styropapy, a oszczędność wpłynęła do kasy powiatu albo - wbrew ustaleniom - pieniądze zostały gdzieś wyprowadzone.

Po zakończeniu prac budynek został odebrany przez nadzór budowlany i inwestora. Zarzutów Marcina Porzucka mimo naszej prośby, nie chciał komentować obecny radny powiatu pilskiego Tomasz Bugajski, który w latach 2006-2010 zasiadał na stanowisku starosty powiatu pilskiego.

Jak twierdzi senator Mieczysław Augustyn tę sprawę należy najpierw sprawdzić i dopiero wtedy oskarżać: - Dobrze byłoby jednak, żeby odstąpić od praktyki, która powoduje spór - że najpierw oskarżamy potem sprawdzamy, najpierw żądamy zwrotu pieniędzy, a potem żądamy rozmowy z prezydentem, najpierw oddajemy lotnisko, a potem mówimy, że chcemy działać na rzecz lotniska. Co to za styl?

Sprawę termomodernizacji Powiatowego Centrum Edukacji, podczas ostatniej sesji rady powiatu poruszyła także żona radnego sejmiku, Magdalena Zgiep-Porzucek. Na jej wniosek zajmie się tym komisja rewizyjna. Do czasu uzyskania wyników kontroli, sprawy nie chce komentować Franciszek Tamas, starosta pilski.

Przeczytaj więcej o: porzucek, powiat, termomodernizacja, zarzuty,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group