Piła na mapie polskich miast z najgorszą jakością powietrza

16.02.2015   Autor: Redakcja
---

Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Unii Europejskiej. Na mapie polskich miast o najgorszej jakości powietrza znalazła się również Piła.

Mapę, na podstawie danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za 2013 rok, przygotowała grupa aktywistów, która niedawno ogłosiła Polski Alarm Smogowy. Aktywiści domagają się od rządu, podjęcia działań, które będą miały na celu poprawę jakości powietrza. Chodzi przede wszystkim o zawartość szkodliwej substancji – benzo[a]pirenu – która występuje również na przykład w dymie papierosowym.

Jak informują autorzy Polskiego Alarmu Smogowego normy określające maksymalne stężenie tej substancji w powietrzu są znacząco przekroczone niemal we wszystkich polskich miastach. W Pile w 2013 roku wyniosło ono średnio 2.9 ng/m. sześcienny, w czasie gdy Unia Europejska dąży do sytuacji, w której wyniesie ono średnio 1ng/m. sześcienny.  

Na mapie miast o największym zanieczyszczeniu powietrza Piła nie wypadła najgorzej w Wielkopolsce. Bardziej zanieczyszczone powietrze jest m.in. w Wągrowcu, Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim, ale nie jest to chyba dobre pocieszenie.

Jak czytamy na stronie Polskiego Alarmu Smogowego, przebywanie dziennie na świeżym powietrzu w Pile tylko przez dwie godziny, w skali roku może równać się z wypaleniem 800 papierosów.

Główną przyczyną zanieczyszczenia polskiego powietrza benzo[a]pirenem jest "niska emisja", wynikająca z ogrzewania domów za pomocą węgla i innych paliw stałych, często w piecach nie spełniających żadnych standardów emisyjnych.

Tu z kolei dobra informacja dla Piły, która wraz z Poznaniem, Gnieznem i Lesznem przystąpiła do drugiej edycji programu KAWKA.  Uzyskane w ramach projektu środki przeznaczone zostaną na likwidację pieców i podłączenie mieszkań do miejskiej sieci ciepłowniczej lub zastąpienie ich na przykład ogrzewaniem gazowym czy olejowym. Wymiana pieców w zasobach MZGM zacznie się w Pile od budynków: ulica Witosa 7, ulica Browarna 1, 20 i 28.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group