Zagospodarują ruderę?

04.10.2014   Autor: Redakcja
---

Niszczejący budynek po dawnym internacie ma zostać zaadoptowany na mieszkania, których w Trzciance brakuje. Radni przychylili się do propozycji burmistrza i wyrazili wolę remontu gmachu. Ten jest jednak bardzo kosztowny, więc konieczne będzie pozyskanie środków zewnętrznych.

 

Poniemiecki budynek niszczeje i naraża gminę na straty. W 2008 roku został nieodpłatnie przejęty przez ówczesnych włodarzy Trzcianki od zarządu powiatu. Od tego czasu oprócz koncepcji niewiele zrobiono w kierunku jego zagospodarowania. Podczas ostatniej sesji radni na wniosek burmistrza wyrazili wolę, aby przekształcić go na mieszkania.

- Nie udało się pozyskać inwestora, który by miał ochotę zagospodarować ten budynek. Poprzednio też starostwo się starało, i też nic z tego nie wyszło. W związku z tym ostatecznością jest zmodernizowanie tego budynku i wykonanie tam mieszkań - mówi  Andrzej Cija, przewodniczący Komisji Gospodarczej Rady Miejskiej Trzcianki.

Trzcianka od lat ma ogromny problem z mieszkaniami socjalnymi i komunalnymi. Do komisji mieszkaniowej wpłynęło około 150 wniosków z czego przydzielono około 10 mieszkań. Dodatkowo, w związku z planowanym wyburzeniem jednego z budynków przy ul Żeromskiego, kolejne 5 rodzin będzie potrzebowało dachu nad głową.

- Sytuacja jest naprawdę ciężka, aby zaspokoić potrzeby mieszkańców, którzy są w ciężkich warunkach mieszkaniowych i wnioskują o przydział mieszkania - komentuje Witold Perski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Trzcianki, członek komisji mieszkaniowej.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że koszt adaptacji tego budynku może wynieść nawet 3 mln złotych. Prawie 70 mln budżet Gminy Trzcianka pozwala na inwestycje ze środków własnych na poziomie 4 mln. Wynika z tego, że Gminy Trzcianka nie stać na samodzielny remont. Jak zapewniają urzędnicy źródeł finansowanie może być kilka

- Rozpatrujemy trzy  możliwości uzyskania tych środków. Jedna możliwość to z programu TransOderana, który w przyszłym roku, miejmy nadzieję, zafunkcjonuje. Kolejne źródła to fundusz dopłat,  lub ewentualnie udział środków prywatnych - mówi Marian Patalas z urzędu miejskiego Trzcianki

W gmachu zajmowane sa 3 mieszkania. Kolejne 23 mają powstać niebawem. Kiedy?  -  pierwsze w 2016 roku. Ale inwestycja będzie realizowana etapowo.

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group