„Niedziela była dla nas”

26.04.2014   Autor: Magdalena Lach
---

Dokładnie wczoraj minęło 15 lat od czasu kiedy siatkarki Nafta Piła zdobyły pierwsze Mistrzostwo Polski w najwyższej klasie rozgrywkowej.

15 lat temu pilska drużyna pokonała zespół Augusto Kalisz, ówczesnego faworyta rozgrywek, wywalczając pierwszy, i to od razu złoty medal w historii klubu. Cofnijmy się o piętnaście lat: po dwóch meczach w Kaliszu stan rywalizacji wynosił 1:1. 24 kwietnia rozegrany został pierwszy mecz w Pile. Gospodynie pokonały swoje rywalki 3:1 i zbliżyły się do złotego medalu.

Kolejny pojedynek odbył się w niedzielę, 25 kwietnia. Nawiązując do słów kultowego przeboju, niedziela też była dla nas, choć łatwo nie było. Zespół grający wówczas pod wodzą trenera Jerzego Matlaka przegrywał w tie-breaku 0:6. Wydawałoby się, że tak dużej różnicy punktów nie sposób szybko odrobić. Niespodziewanie jednak Nafta zaczęła niwelować straty i po dramatycznej walce do ostatniej piłki, pokonała drużynę z Kalisza 3:2. Widzowie, którzy po brzegi wypełnili salę, oszaleli ze szczęścia, a najstarsi kibice do dziś wspominają ten niezwykle wzruszający moment.

Zdobycie pierwszego złotego medalu przez Naftę Piła stało się początkiem wielkich sukcesów pilskiej drużyny. Zespół z Piły jeszcze trzykrotnie sięgał po Mistrzostwo Polski. W kolejnych latach pilska Nafta zdobyła trzy srebrne, dwa brązowe medale Mistrzostw Polski, a także cztery Puchary Polski i Super Puchar Polski. Kolejnym, niepowtórzonym do dziś przez żadną żeńską drużynę osiągnięciem, jest udział Nafty w Final Four Ligi Mistrzyń.

Do dzisiaj z klubem związane są również osoby, które dołożyły wówczas wszelkich starań, aby dokonać historycznego sukcesu; zawodniczki - Irina Archangielskaja, Agnieszka Kosmatka (wcześniej Orłowska), lekarz drużyny– Krzysztof Zając oraz kierownik biura - Adam Majewski i Prezes - Radosław Ciemięga.