„Niedziela była dla nas”

26.04.2014   Autor: Magdalena Lach
---

Dokładnie wczoraj minęło 15 lat od czasu kiedy siatkarki Nafta Piła zdobyły pierwsze Mistrzostwo Polski w najwyższej klasie rozgrywkowej.

15 lat temu pilska drużyna pokonała zespół Augusto Kalisz, ówczesnego faworyta rozgrywek, wywalczając pierwszy, i to od razu złoty medal w historii klubu. Cofnijmy się o piętnaście lat: po dwóch meczach w Kaliszu stan rywalizacji wynosił 1:1. 24 kwietnia rozegrany został pierwszy mecz w Pile. Gospodynie pokonały swoje rywalki 3:1 i zbliżyły się do złotego medalu.

Kolejny pojedynek odbył się w niedzielę, 25 kwietnia. Nawiązując do słów kultowego przeboju, niedziela też była dla nas, choć łatwo nie było. Zespół grający wówczas pod wodzą trenera Jerzego Matlaka przegrywał w tie-breaku 0:6. Wydawałoby się, że tak dużej różnicy punktów nie sposób szybko odrobić. Niespodziewanie jednak Nafta zaczęła niwelować straty i po dramatycznej walce do ostatniej piłki, pokonała drużynę z Kalisza 3:2. Widzowie, którzy po brzegi wypełnili salę, oszaleli ze szczęścia, a najstarsi kibice do dziś wspominają ten niezwykle wzruszający moment.

Zdobycie pierwszego złotego medalu przez Naftę Piła stało się początkiem wielkich sukcesów pilskiej drużyny. Zespół z Piły jeszcze trzykrotnie sięgał po Mistrzostwo Polski. W kolejnych latach pilska Nafta zdobyła trzy srebrne, dwa brązowe medale Mistrzostw Polski, a także cztery Puchary Polski i Super Puchar Polski. Kolejnym, niepowtórzonym do dziś przez żadną żeńską drużynę osiągnięciem, jest udział Nafty w Final Four Ligi Mistrzyń.

Do dzisiaj z klubem związane są również osoby, które dołożyły wówczas wszelkich starań, aby dokonać historycznego sukcesu; zawodniczki - Irina Archangielskaja, Agnieszka Kosmatka (wcześniej Orłowska), lekarz drużyny– Krzysztof Zając oraz kierownik biura - Adam Majewski i Prezes - Radosław Ciemięga.

Skład, który wywalczył Złoty Medal Mistrzostw Polski w sezonie 1998/1999:

Rozgrywające: Irina Archangielskaja, Edyta Wojtczak

Atakujące: Beata Strządała, Dorota Rucka, Agnieszka Orłowska

Środkowe: Edyta Kubarko, Maria Liktoras, Elena Makszancewa, Anna Malujdy

Libero: Marzena Bednarek

Sztab szkoleniowy: Jerzy Matlak, Adam Grabowski, Krzysztof Zając, Jan Dąbek, Aleksiej Gutenev, Kazimierz Sadowski

Autor: Angelika Kuksinowicz

Przeczytaj więcej o: sport, rozgrywki, piłka siatkowa, Nafta Piła,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group